Με νίκη ξεκίνησε ο Γυμναστικός στον Β’ γύρο του πρωταθλήματος

Με νίκη άνοιξε η αυλαία του β´γύρου του πρωταθλήματος για την ανδρική ομάδα μπάσκετ του Γυμναστικού Συλλόγου Μεγάρων, που επικράτησε την Παρασκευή, 27 Ιανουαρίου 2023, επί του Λέοντος Μοσχάτου με σκορ 92-75.

Ανακοίνωση της ομάδας αναφέρει: «Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση της ομάδας μας, που έδωσε τον καλύτερό της εαυτό σε ένα σημαντικό βαθμολογικά παιχνίδι. Το 1ο δεκάλεπτο ήταν σχεδόν «σεμιναριακό», δίνοντάς μας μεγάλο προβάδισμα στο σκορ και ψυχολογικό advantage.

Ο Νίκος Κούτουλας με 22 πόντους ήταν απλά «μαγικός» κι αξίζει να σημειωθεί, ότι όλη η κερκίδα καθώς κι όλη η αντίπαλη ομάδα τον χειροκρότησαν έντονα για την απόδοσή του στο τέλος του παιχνιδιού. Καταπληκτικός ήταν κι ο Μάριος Σακελλαράκης, η ήρεμη δύναμη της ομάδας, που πέτυχε 20 πόντους και έβγαλε δύσκολες άμυνες, ιδίως στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σταθερή αξία για την ομάδα, ο αρχηγός μας, Γιώργος Λυτόπουλος, που ήταν ανίκητος κάτω από το καλάθι και πέτυχε 24 πόντους. Πολύ καλή ήταν κι η εμφάνιση του Στράτου Κόμπουλη με 8 πόντους, με κρίσιμα αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ και καλή άμυνα. Ο Τάσος Κόμπουλης σημείωσε 10 πόντους ενώ από 2 πόντους έβαλαν ο Παπαγιάννης, Μαρκάκης και Βόρδος.

Συγχαρητήρια σε όλους για την προσπάθεια και τη νίκη».

Την επόμενη Παρασκευή, 3 Φεβρουαρίου2023, ο Γυμναστικός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας στις 20:00 τον ΟΚ Ελευσίνας.