Η ΝΕΜ ψύχραιμη στο τέλος επικράτησε του Αγρινίου με 79-74

Για την 21η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν η Νεανική Εστία Μεγαρίδος επικράτησε του Α.Ο. Αγρινίου με 79-74. Ένας αγώνας στον οποίον η ΝΕΜ είχε στοχεύσει μιας και τον είχε χαρακτηρίσει ως έναν από τους επόμενους «τελικούς» και τον πέτυχε. Σε κλίμα βαρύ και σκιώδες από τα τραγικά γεγονότα των ημερών η προσπάθεια για μια σχετική επαναφορά στην κανονικότητα στέφθηκε με επιτυχία. Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή και όλοι οι αθλητές έφεραν διακριτικό πένθους στην εμφάνισή τους.

Με το σφύριγμα της αναμέτρησης όμως και οι δύο ομάδες έπρεπε να διεκδικήσουν τα ζητούμενά τους στο παρκέ. Μουδιασμένες στην α’ περίοδο δεν φάνηκαν τόσο αποφασισμένες για το ποια θα «πάρει κεφάλι» στο σκορ και κρατήθηκαν χαμηλά σε πόντους. Η λήξη βρήκε τη ΝΕΜ να έχει μικρό προβάδισμα.

Στη β’ περίοδο η ΝΕΜ πάτησε πιο αποφασιστικά στο παρκέ με τον Τζέικομπ Ουάιλι σε εξαιρετική μέρα (23 πόντους) και στη λήξη του ημιχρόνου προηγήθηκε με 44-40.

Στη γ’ περίοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν και η ομάδα του Αγρινίου πήρε τα ηνία με καλύτερες και πιο επιτυχημένες πρωτοβουλίες από τους παίκτες της, μεταξύ των οποίων ο Ντουζίδης, που έκανε τη μεγαλύτερη «ζημιά» στο καλάθι της ΝΕΜ και δημιούργησε πονοκέφαλο στον προπονητή Μάνταλο με τα 5 στα 7 τρίποντά του. Εξαιρετικός και ο Φίσερ με 16 πόντους ο οποίος δεν δίστασε να πάρει αρκετά δύσκολα σουτ 3 πόντων δίνοντας γερό «σπρώξιμο» στην ψυχολογία των συμπαικτών του. Σκορ περιόδου 59-62.

Και ό,τι δεν συνέβη στις 3 περιόδους συνέβη στην δ’ περίοδο τόσο για τη ΝΕΜ όσο και για την ομάδα του Αγρινίου. Πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες (16 περίπου για την κάθε μία), πολλά χαμένα τρίποντα – κυρίως για τη ΝΕΜ όπου στα μέσα της περιόδου είχε ποσοστό 2/22 -, αμφιλεγόμενα – κατά τη γνώμη του γράφοντα – σφυρίγματα των διαιτητών στα τελευταία 3 λεπτά της περιόδου κατά της ΝΕΜ, αλλά θέληση και ψυχή από τους παίκτες της οι οποίοι με Γκάτζια και Γερομιχαλό να αντέχουν στην πίεση των ελεύθερων βολών καθάρισαν το παιχνίδι στα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα δίνοντας το ροζ φύλλο στην ομάδα τους. Εξαιρετικός ο Πολυτάρχου που στα τελευταία κρισιμότατα δύο λεπτά κράτησε τον Φίσερ του Αγρινίου, με εξαιρετική άμυνα, μακριά από πρωτοβουλίες και κυριολεκτικά τον κατέστησε άφαντο στους συμπαίκτες του.