ΝΕΜ – Χαρ. Τρικούπης: Ήττα στο έξτρα πεντάλεπτο από το Μεσολόγγι με 90-88

Το πρώτο παιχνίδι της για το πρωτάθλημα της Elite League Ερρίκος Ντύναν και για το 2024 έδωσε σήμερα εκτός έδρας η “φλόγα” ενάντια στον Χαρίλαο Τρικούπη. Ωστόσο, αν και γύρισε από το -15, η Νεανική Εστία Μεγαρίδος ηττήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο από την ομάδα του Μεσολογγίου με 88 – 90.

Ακολουθεί η ανακοίνωση της ΝΕΜ με τις δηλώσεις του προπονητή Γ. Μάνταλου:

«Πολύ, πολύ, μα πάρα πολύ κακή ήττα!!!

Μια άχρωμη και χωρίς λάμψη “φλόγα” μπήκε στο Μεσολόγγι και πέταξε ένα ολόκληρο ημίχρονο στα σκουπίδια κάνοντας το χειρότερο ημίχρονο της φετινής σεζόν!

Και ενώ όλοι πίστευαν ότι δεν γίνεται να παίξουμε χειρότερα, εμείς το καταφέραμε και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ ακόμα και με 15 πόντους (61-46) 8’ πριν τη λήξη του αγώνα!

Οι φωνές του Μάνταλου στο τάιμ άουτ ακούστηκαν στα Μέγαρα και εκεί ξαφνικά η “φλόγα” παρουσιάστηκε στο Μεσολόγγι!

Με το γνωστό μπάσκετ που στραγγαλίζει τον αντίπαλο, έτρεξε ένα αρχικό 0-10 και μετέπειτα 9-27, για να φτάσει στο 70-73 και μια ανάσα κυριολεκτικά από τη νίκη, αφού στο ταμπλό έμεναν μόνο 19’’. Όμως στο σημείο αυτό, έγιναν πολλά πράγματα που δεν γίνονται, με αποκορύφωμα ένα προσωπικό καλάθι του Σταματόγιαννη μπροστά στον Αρνόκουρο στο 1’ και το παιχνίδι πήγε στο 73-73!

Τάιμ άουτ για την ομάδα μας και ελεύθερο σουτ του Καλλινικίδη από τα 6μ στο σίδερο για την παράταση.
Ακόμα και εκεί η “φλόγα” προηγήθηκε με 85-82, αλλά ένα χαμένο ριμπάουντ στοίχισε το παιχνίδι, με την ομάδα μας να μην τα καταφέρνει τελικά και να κάνει μια πολύ κακή ήττα, που ίσως στοιχίσει στο μέλλον!

Ο coach Μάνταλος αμέσως μετά το παιχνίδι μας δήλωσε:

Ζητώ συγγνώμη απ’ τους φιλάθλους μας και τη Διοίκηση και αναλαμβάνω προσωπικά την ευθύνη της ήττας, γιατί δεν κατάφερα να οδηγήσω τους παίχτες μου στη μετάβαση από το final-4 του Unicef Trophy στη σκληρή πραγματικότητα της Elite League!

Παρά την τραγική μας παρουσία για 3 δεκάλεπτα, χάσαμε έναν αγώνα που δεν χάνεται με πολλά δικά μας λάθη.
Είναι γνωστό ότι δεν κάνω ποτέ παράπονα, ούτε χρησιμοποιώ δικαιολογίες στις ήττες μας, ιδιαιτέρως όταν για 32’ δεν έχουμε παρουσιαστεί στο γήπεδο, αλλά είναι γεγονός ότι αποβλήθηκαν 4 παίχτες μας, εκ των οποίων οι 3 δεν έκαναν ποτέ το 5ο φάουλ και ότι ο Τρικούπης σούταρε 43 βολές με τις περισσότερες από κερδισμένα φάουλ στην δική του ρακέτα (!!!), ενώ εμείς 24, με το ζευγάρι Τσουργιάννη-Γερομιχαλού να σουτάρει 12-2!!!
Το σχόλιο δεν αποτελεί καμία μομφή και ξεκαθαρίζω ότι είμαι βέβαιος ότι δεν υπήρχε δόλος από τους τρεις εξαιρετικούς στο σύνολο της καριέρας τους διαιτητές, τους οποίους θα χαρώ πολύ να ξανά συναντήσω σε οποιοδήποτε γήπεδο, αλλά όλοι, με εμένα πρώτο, μπορεί να έχουμε μια κακή μέρα, γι’ αυτό και στο τέλος τους έδωσα συγχαρητήρια και είχα φιλική συνομιλία μαζί τους.

Συγχαρητήρια στον Χαρίλαο Τρικούπη για την νίκη του και του εύχομαι να επιτύχει τον στόχο της παραμονής, αν και υπήρξαν κάποιες μεμονωμένες ειρωνείες προς τον συνεργάτη μου Λευτέρη Τσαουσίδη μετά την ήττα. Ως ΝΕΜ, όταν κερδίζουμε ένα παιχνίδι στην παράταση ή στον πόντο, κατανοούμε την ψυχολογία του ηττημένου και μόνο συμπαράσταση και καλά λόγια βγαίνουν από το στόμα μας.

Ωστόσο, δεν θέλω να είμαι άδικος και θέλω να θυμάμαι την εξαιρετική φιλοξενία που μας παρείχαν το καλοκαίρι, όπως και σήμερα το σύνολο του Οργανισμού και αυτό πρέπει να κρατήσουμε και όχι 1-2 μεμονωμένες συμπεριφορές.