Βύζας Μεγάρων – ΔΑΟ Ζωφριάς 4-1 με ανατροπή

Μετά την κακή παρένθεση της 6ης αγωνιστικής και την ήττα από τον ΠΑΟΚ Μάνδρας, ο Βύζας επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, κερδίζοντας τον ΔΑΟ Ζωφριάς με 4-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γεγέ.

Οι κιτρινόμαυροι για ακόμα ένα παιχνίδι έμειναν πίσω στο σκορ, ωστόσο, όπως συνηθίζουν, κατάφεραν να αντιδράσουν, με τον Σερέπα να κάνει μία όμορφη ενέργεια στο 31ο λεπτό, να σουτάρει δυνατά, η μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καραγιάννης να ισοφαρίζει.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν κερδίσει τον χώρο του κέντρου σε μια ανούσια υπεροχή, με τους παίκτες του Βύζα να προσπαθούν να αντιδράσουν επιθετικά.

Ο αγωνιστικός χώρος δεν βοηθούσε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών για να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο. Οι παίκτες του Βύζα προσπαθούσαν με κάποια σουτ να προηγηθούν, ενώ οι συνδυασμοί τους δεν ήταν επιτυχημένοι.

Ωστόσο στο 70 λεπτό, ο Μάλλης υποδέχτηκε την μπάλα στην μεγάλη περιοχή και ανατράπηκε από τον Μαζμανίδη, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και έκανε το 2-1.

Βύζας Μεγάρων ΔΑΟ Ζωφριάς 4-1 με ανατροπή
Ο Μάλλης μόλις σκόραρε με πέναλτι για το 2-1

Στη συνέχεια οι παίκτες της Ζωφριάς παραδόθηκαν, καθώς η ψυχολογία ήταν με το μέρος του Βύζα. Τα τελευταία 20 λεπτά είδαμε καλό ποδόσφαιρο από τους παίκτες του Βύζα, πιέζοντας για περισσότερα γκολ.

Το 3-1 ήρθε με τον Σερέπα στο 73′, που σούταρε δυνατά μέσα στη περιοχή, μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Δρίτσα, ενώ στο 90′ ο Πουλάκος έγραψε το τελικό 4-1 με ανάποδο ψαλίδι.

Ο Σερέπας πανηγυρίζει μετά το 3-1

Βύζας Μεγάρων (Μάκης Πανταζής): Ανδρέου, Δρίτσας, Χάρμπαλης (63’Πουλάκος), Εβερετ(40’λόγω τραυματισμού Μουσκάι), Εμετόβ, Φλέγγας, Βούκα, Καραγιάννης (83’Δέσκος), Μάλλης, Κλωνάρης, Σερέπας (80’Μαυρονάσος)

ΔΑΟ Ζωφριάς: Τσέπερης, Μαζμανίδης, Ξενάκης, Πουλικίδης, Ρόδης, Αντώνης, Ζωγκός (83’Καλέρης), Ρεφενδάριος (80’Μάκρας), Πλατανιάς, Γεγές, Νταγιάντας (35’Παπανικολάου).

Ο Γιώργος Πουλάκος πανηγυρίζει με συμπαίκτες του μετά το 4-1