Σπουδαία νίκη για τη ΝΕΜ επί του πρωτοπόρου Πανερυθραϊκού με 82-76

Με πολύ καλό μπάσκετ και σταθερά μπροστά στο σκορ από το 2ο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 14 πόντους, η Νεανική Εστία Μεγαρίδος πρόσθεσε στο ενεργητικό της ακόμα μια σπουδαία νίκη. Μετά το διπλό επί του Τρίτωνα, κέρδισε σήμερα εντός έδρας τον έτερο πρωτοπόρο Πανερυθραϊκού με 82-76.

Μια εντός έδρας νίκη με ιδιαίτερη σημασία αφού όπως είχε αναφέρει και ο coach Μάνταλος η ΝΕΜ δεν ήταν το φαβορί, μιας και ο Πανερυθραϊκός είναι πρωτοπόρος και επίσης είναι η δεύτερη συνεχόμενη μετά τη νίκη επί του πολύ δυνατού, και στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας, Τρίτωνα.

Με τον Νίκο Αγγελόπουλο να επιχειρεί και να πετυχαίνει τα κρίσιμα σουτ του αγώνα, τον Ντουμπίνσκι (Jackson Dubisnki) σε εξαιρετική φόρμα, τον Μηνά Παπαγιάννη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με double-double (11 πόντους και 10 ριμπάουντ) και τους υπόλοιπους παίκτες της συγκεντρωμένους, η ΝΕΜ μπόρεσε και είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του αν και στο τελευταίο δεκάλεπτο λίγο έλειψε να κάνει τα εύκολα δύσκολα, γεγονός που σημειώθηκε και από τον coach Μάνταλο στις δηλώσεις του μετά τη λήξη του αγώνα. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αγώνας «έβγαλε» για τη ΝΕΜ δύο πολυτιμότερους παίκτες. Τον Αγγελόπουλο και τον Ντουμπίνσκι.

Ο coach Μάνταλος δήλωσε πως «ήμασταν καλοί και συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα σε άμυνα και επίθεση». Δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει ακόμα μια φορά όλους τους παίκτες του για τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της προσπάθειάς τους και βεβαίως για το αποτέλεσμα που πετυχαίνουν, που το καρπώνεται όλος ο οργανισμός αλλά και ο κόσμος, τον οποίον επίσης δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει για την προσφορά του στην κερκίδα. Ερωτηθείς, εξέφρασε και πάλι την πικρία του για την έλλειψη στήριξης από φορείς, πλην του Δήμου Μεγαρέων και επιχειρηματιών της πόλης.