Θύμα του «μάγου» κι ο Παπάγου – Αλύγιστη η ΝΕΜ στο «Σαλούν»

Τεράστια νίκη πανηγύρισε η ΝΕΜ εκτός έδρας απέναντι στον Παπάγου με 76-73. Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 30-11, επέστρεψε στο ματς και στο φινάλε πήρε μία σημαντική νίκη, φτάνοντας τις 19 στο πρωτάθλημα, αναφέρει ανακοίνωση της ομάδας. Αναλυτικά:

Ο αγώνας

Χωρίς σκορ για 3:30’ έμεινε η ΝΕΜ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-2. Η ομάδα μας είχε πολύ μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση, έχοντας ένα καλάθι εντός πεδιάς μετά από 6 λεπτά! Η δυστοκία έφερε την ομάδα πίσω στον σκορ με διψήφια διαφορά, 13-2 στο 7’. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο -11 για την ΝΕΜ, 19-8.

Με 5-0 σερί ξεκίνησε ο Παπάγος το δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε έτσι την μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα, 24-8. Με δύο τρίποντα οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα νέο επιμέρους 6-0 σερί κι έκαναν το 30-11. Με τρίποντα των Τσόχλα και Γερομιχαλού αλλά και με drive του Χρηστάρα η «φλόγα» μείωσε στους 19, 33-24. Ακόμα μια φορά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 4-0 και ανέβασαν την διαφορά στους 13, 37-24. Η ΝΕΜ δεν τα παράτησε ποτέ και με επίθεση διαρκείας έκλεισε το ημίχρονο στο -6, 38-32

Με δύο τρίποντα, ένα του Χρηστάρα κι ένα του Πέτρου η ομάδα μας ισοφάρισε 38-38. Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου με καλάθι του Ζάρα προσπέρασε για το 42-41. Ο Παπάγος απάντησε με 2 τρίποντα για το 47-42 στο 25’. Ο Παπάγος διεύρυνε το προβάδισμα του με τρίποντο του Σανδραμάνη για το 50-43 στο 27’. Συνεχόμενοι πόντοι του αρχηγού μας έφεραν σε απόσταση αναπνοής, 52-50. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 55-53.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Χρηστάρας με προσωπικά καλάθια και ο Ζάρα με αυταπάρνηση και με περίσσιο πάθος ισοφάρισαν σε 62-62. Ο Γκάτζιας έδωσε προβάδισμα στη «φλόγα» αλλά ο Καρακώστας με 5 πόντους έκανε το 67-64. Η φλόγα αρνούνταν να παραδοθεί και με τον Χρήστο να βάζει 5 σερί ισοφάρισε σε 69-69 στο 37’. Ο Καρακώστας με τρομερό τρίποντο έδωσε αέρα δύο πόντων στην ομάδα του, 73-71, λίγο πριν το φινάλε. Εκεί μίλησε ο αρχηγός που με τρίποντο μαχαίρια, διαμόρφωσε το 74-73. Η «φλόγα» έβγαλε την άμυνα, ο Χρήστος σημείωσε 2/2 βολές και η ομάδα μας δραπέτευσε από τον Παπάγο παίρνοντας τη νίκη με 76-73.

Δεκάλεπτα: 19-8, 38-32, 55-53, 73-76

Παπάγου (Καρακώστας): Γκρίφιν 13 (1), Καρακώστας 19 (4), Σταματίου 2, Κόης 10 (2), Ματσάγγος 7 (2), Γουίλιαμς 6, Τζουγκαράκης 1, Σανδραμάνης 15 (4), Γάργαλης.

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 24 (3), Μαλούκος 2, Γκάτζιας 16 (3), Ζαραϊδώνης 7, Τσόχλας 9 (3), Κοκορέλης, Καλλινικίδης, Αρνόκουρος, Μαντίκος, Γερομιχαλός 18 (3).

(σ.σ. όπου… «μάγος»… [στον τίτλο] βάζετε τον παίκτη της αρεσκείας σας ή τον coach της ΝΕΜ ή τους φιλάθλους που ακολούθησαν την ομάδα ή και όλους μαζί).