ΝΕΜ: Αποτελέσματα Αγωνιστικών Τμημάτων 22-23/2

Αποτελέσματα Αγωνιστικών Τμημάτων Σχολείου ΝΕΜ το Σαββατοκύριακο 22 και 23 Φεβρουαρίου και Τρίτη 25 Φεβρουαρίου.

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου:

Παμπαίδες:
Φάρος Κερατσινίου – ΝΕΜ 56 – 40

Στο 1ο δεκάλεπτο κρίθηκε το παιχνίδι όπου με επιμέρους σκορ 21-8 ο Φάρος πήρε σημαντικό προβάδισμα και έφτασε στην νίκη με σκορ 56-40. Μέτρια εμφάνιση για τους Παμπαίδες μας (όλοι γεννηθέντες το 2006), οι οποίοι όμως συνεχίζουν να μαζεύουν εμπειρίες παίζοντας με μεγαλύτερα παιδιά & αυτό θα τους αναδείξει στο μέλλον.

Εφηβικό:
ΝΕΜ – Α.O. Βάρης 70 – 51

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στη 2η φάση οι έφηβοι μας, νικώντας την αξιόμαχη & πολύ ανταγωνιστική ομάδα της Βάρης με 70-51. Από νωρίς η ομάδα μας, αν και φανερά επηρεασμένη από τη δίμηνη διακοπή & τον σοβαρό τραυματισμό του φυσικού της ηγέτη Πέτρου Κατσουλάκου, εξασφάλισε μια διαφορά ασφαλείας (20-9 στο 1ο δεκάλεπτο και 39-25 στο ημίχρονο), την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του ματς. Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, ηγέτης της ομάδας μας ήταν ο Χρονόπουλος με 28 πόντους, χωρίς όμως να υστερήσει κανένας, ενώ ντεμπούτο με το εφηβικό πραγματοποίησε κι ο γεννηθείς το 2005 Γιώργος Μιχαλάκης.

Αξίζει να αναφερθεί ότι οι έφηβοι μας, έδωσαν όρκο νίκης πριν το ματς κι αφιέρωσαν την νίκη στον τραυματία συμπαίχτη τους Κατσουλάκο. Εξαιρετικό το κλίμα για ακόμη έναν αγώνα στην NEM BC ARENA.

Κορασίδες:
ΝΕΜ-ΓΑΣ ΜΑΝΔΡΑΣ 41-37

Ξεκινήσαμε δυνατά τον αγώνα με καλή άμυνα στα ατού του αντιπάλου & όμορφες συνεργασίες στην επίθεση. Ήμασταν μπροστά στο σκορ σε όλο το παιχνίδι & αντέξαμε την πίεση των τελευταίων λεπτών παρά τα πολλά φάουλ που οδήγησαν & σε αποβολή της ψηλής μας.

Κυριακή 23 Φεβρουαρίου:

Μίνι Αγοριών:
ΝΕΜ – Πήγασος Κορυδαλλού 61-57

Μέτρια εμφάνιση με θετικό ότι στο τέλος η ομάδα κατάφερε & κέρδισε τον αγώνα.
Στο 1ο ημίχρονο κυρίως με προσωπικές ενέργειες είχαμε ένα μικρό προβάδισμα 3-4 πόντων, αλλά ταυτόχρονα είχαμε πρόβλημα στην άμυνα και στα ριμπάουντ. Το 2ο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο περίπου μοτίβο, με μοναδική εξαίρεση ένα καλό 3λεπτο στο 4ο 10λεπτο, που η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους. Εκεί κρίθηκε & ο αγώνας παρά τα 3 σημαντικά λάθη στο τέλος. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά.

Μίνι Κοριτσιών:
Προοδευτική – ΝΕΜ 59 – 24

Απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα με ψηλά κορίτσια τα δικά μας έδειξαν αγωνιστικότητα & προσπάθησαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.
Συγχαρητήρια στην Προοδευτική για την νίκη της & στα κορίτσια μας για την προσπάθεια τους.

Προμίνι:
Άρης Νικαίας – ΝΕΜ 48 – 63

Ένα πολύ καλό παιχνίδι από τα γεννηθέντα το 2007 αγόρια μας. Στο 1ο ημίχρονο απέναντι στην κλειστή άμυνα του Άρη η ομάδα απάντησε με εύστοχα σουτ & αρκετούς αιφνιδιασμους. Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ αλλά η κατάσταση βελτιώθηκε άμεσα. Συνεχίστηκε η ευστοχία από μακριά & σε συνδυασμό με την πιεστική άμυνα η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους 2’’ πριν την λήξη. Φυσικά αγωνίστηκαν & τα 12 παιδιά της αποστολής όπως γίνεται σε όλα τα παιχνίδια μας. Συγχαρητήρια σε όλους!

Τρίτη 25 Φεβρουαρίου:

Παιδικό:
Τερψιθέας Γλυφάδας – ΝΕΜ 54 – 38

Η πιο γλυκιά ήττα του πρωταθλήματος!
Μεγάλη επιτυχία του coach Υφαντή & των Παίδων μας η παραμονή στην Β’ Κατηγορία των Παίδων μέσα από ένα άκρως ανταγωνιστικό & δύσκολο πρωτάθλημα.

Θα ακολουθήσει ειδικό ρεπορτάζ για την μεγάλη αυτή επιτυχία.