Όρθιος ο Βύζας με ισοπαλία γοήτρου επί του Πανελευσινιακού

Ισοπαλία γοήτρου πήρε ο Βύζας Μεγάρων από τον Πανελευσινιακό για την 20η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας ποδοσφαίρου, σήμερα Κυριακή 19 Μαρτίου.

Μετά από έναν επεισοδιακό, όπως εξελίχθηκε στο τέλος, αγώνα ο Βύζας αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Πανελευσινιακό σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε το πάθος, η ένταση και η αγωνιστικότητα των παικτών του Βύζα, ο οποίος παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με πέντε βασικούς εκτός, λόγω τραυματισμών, κατάφερε και στάθηκε όρθιος παίρνοντας την πολύτιμη εντός έδρας ισοπαλία.

Η ομάδα του Πανελευσινιακού, όπως ήταν αναμενόμενο και εκ της βαθμολογικής της θέσης μέχρι και σήμερα (3η), είχε τον πρώτο λόγο και το πρώτο ημίχρονο της ανήκε ολοκληρωτικά. Στο 21ο λεπτό επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και με τον Μάρκο Μίσκου έκανε το 1-0.

Στο β΄ημίχρονο ο Βύζας εμφανίστηκε πιο αποφασισμένος πιστεύοντας στην ανατροπή ή τουλάχιστον στην ισοπαλία όπερ και εγένετο. Οι φιλοξενούμενοι μετά το 60ο λεπτό έπαιξαν με τη λογική συντήρησης και διαχείρισης του ενός γκολ. Ο Βύζας όμως επέμεινε και ανεβάζοντας σταδιακά απόδοση κατάφερε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων να κερδίσει πέναλτι, το οποίο κατόπιν ο διαιτητής ακύρωσε καθ’ υπόδειξιν του βοηθού του, όπως ίσως μπορεί κανείς να καταλάβει αφού δεν κατέστη δυνατόν να υπάρξει ολοκληρωμένη άποψη για το τι ακριβώς συνέβη.

Αυτός ήταν και ο λόγος για τον οποίον ακολούθησε ένταση μεταξύ των ομάδων, παικτών και πάγκων, με τους διαιτητές να αποχωρούν στα αποδυτήρια και τους πάντες να απορούν για το τι μέλλει γενέσθαι. Η ψυχραιμία ευτυχώς επικράτησε και στην επανέναρξη του αγώνα μίλησε το πάθος και η ψυχή των παικτών του Βύζα, όταν στο 114ο λεπτό κατάφεραν να ισοφαρίσουν (στις καθυστερήσεις) μετά την εκτέλεση κόρνερ από τον Δουκάκη και τον εκπληκτικό αρχηγό, Φυσαράκη, να πετυχαίνει το γκολ. Κυριολεκτικά στην εκπνοή του αγώνα λίγο έλειψε ο Βύζας να κλέψει τον αγώνα μέσα απ τα χέρια του Πανελευσινιακού όταν ο Δουκάκης έχασε καταπληκτική ευκαιρία για γκολ.