Η ΝΕΜ αναδύθηκε απ’ τον βυθό του Τρίτωνα με 71-70

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με πολύ πάθος η Νεανική Εστία Μεγαρίδος πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στον ΑΟ Τρίτων, σήμερα 18 Μαρτίου, για την 23η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν.

Όπως ήταν αναμενόμενο ο Τρίτωνας μπήκε αποφασιστικά στο παρκέ παίζοντας μπάσκετ με μυαλό, υπομονή και υπολογισμένες επιθέσεις. Η ΝΕΜ όμως δεν έχασε επαφή με το σκορ και η είσοδος του Ντουμπίνσκι στα μισά της περιόδου έδωσε μια άλλη δυναμική στην ομάδα, όπου σε συνδυασμό με τα αμυντικά ριμπάουντ του Μηνά Παπαγιάννη έφτασε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να πάρει κεφάλι στο σκορ στη λήξη της α’ περιόδου με 18-16. Εντυπωσιακή φάση (3′), που δύσκολα βλέπει κανείς στην κατηγορία, το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ουάιλι στον αιφνιδιασμό μετά από υποδειγματική συνεργασία των αμερικανών της ΝΕΜ. Παραγωγικότερος παίκτης της ΝΕΜ στην α’ περίοδο ο Γερομιχαλός.

Η β΄περίοδος ξεκίνησε ονειρικά για τη ΝΕΜ αφού Γερομιχαλός, Πολυτάρχτου και κυρίως Παπαγιάννης και Ουάιλι είχαν ραντεβού με τον καλύτερο εαυτό τους παίζοντας με ουσία και στόχο το καλάθι. Στο 5:46′ ο Ουάιλι «γκρέμισε» το καλάθι του Τρίτωνα στη δεύτερη φάση που χάρισε πλούσιο θέαμα στο φίλαθλο κοινό. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου η διαφορά υπέρ της ΝΕΜ έδειξε ακόμα και 12 πόντους. Αμέσως όμως ο Τρίτωνας έκανε αισθητή την παρουσία του κάνοντας εξαιρετική αντεπίθεση με ένα 9-0, «επιβάλλοντας» σίγαση στα επιθετικά όπλα της ΝΕΜ, αφού προσαρμόστηκε και πάλι βρίσκοντας λύσεις μέσα απ’ την άμυνά του. Έτσι η β’ περίοδος έγειρε τελικώς στο σκορ υπέρ του Τρίτωνα με 38-39. Εντυπωσιακή παρουσία των Γερομιχαλού, Παπαγιάννη και Ουάιλι σε όλο το α’ ημίχρονο.

Η γ΄περίοδος κρίθηκε στις λεπτομέρειες όπου και οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τις εντυπώσεις. Για τη ΝΕΜ ο Γερομιχαλός παρ’ ότι ερχόμενος από τραυματισμό κράτησε τη ΝΕΜ κοντά στο σκορ παίρνοντας δύσκολα καλάθια με ντράιβ στη ρακέτα του Τρίτωνα. Σκορ περιόδου 51-52.

Στη δ΄περίοδο επικράτησε το πάθος από τους παίκτες και των δύο ομάδων και το παιχνίδι κρίθηκε στην άμυνα της ΝΕΜ καθώς και στα δύο κρισιμότατα σουτ τριών πόντων του Ζαρκαδούλα που βρήκε το καλό του χέρι την κατάλληλη στιγμή. Ο Άγγελος Γκάτζιας καθοριστικός στα τελευταία δύο λεπτά πήρε το βάρος των ελεύθερων βολών και κράτησε όρθια την ομάδα του. Η πολυπόθητη νίκη της ΝΕΜ με 71-70 ήρθε τελικά, με τον Άγγελο Γκάτζια να δηλώνει: «είχαμε προετοιμαστεί για ένα παιχνίδι “τελικό”. Νομίζω δείξαμε με το πάθος μας πόσο θέλαμε τη νίκη. Στο ημίχρονο συζητήθηκε το ότι ο Τρίτων εξανέμισε τη διαφορά των 12 πόντων, αλλά δεν μας επηρέασε και παραμείναμε στο πλάνο μας».

Ο Λευτέρης Τσαουσίδης με τη σειρά του δήλωσε μετά τη λήξη του αγώνα: «Ο Τρίτωνας είναι μια ποιοτική ομάδα με επιτυχημένη πορεία μέχρι τώρα. Κατάφερε και ήλεγξε τα ριμπάουντ, πράγμα που δεν καταφέραμε εμείς και παραλίγο να το πληρώσουμε ακριβά. Αλλά οι παίκτες μας έδωσαν αρκετές μάχες μέσα στο παρκέ και τις κέρδισαν. Ανταποκριθήκαμε στο κομμάτι της ψυχολογίας στο τέλος του παιχνιδιού και βάλαμε δύσκολα σουτ υπό δύσκολες συνθήκες. Μπροστά μας ο αγώνας με την Ερυθραία που παρ’ ότι φαινομενικά έχει «κάνει κοιλιά» εμείς θα πρέπει να φανούμε συγκεντρωμένοι κάνοντας την καλύτερη προσπάθεια για να παίξουμε το παχνίδι στο 100% με τον στόχο να παραμείνουμε ζωντανοί στην κατηγορία».