Ο Βύζας πήρε το τοπικό ντέρμπι. Κέρδισε την Μικρασιατική με 1-2

Ο Βύζας ήταν ο νικητής στο τοπικό ντέρμπι με γηπεδούχο την Μικρασιατική. Αρκετοί φίλοι του ποδοσφαίρου βρέθηκαν στο Στάδιο Μεγάρων προκειμένου να ενισχύσουν τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων της πόλης μας.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Βύζας ήταν ελαφρώς καλύτερος, έχοντας τον δυνατό άνεμο υπέρ του, με τον Κουφή της Μικρασιατικής να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 38′ να ανοίξει το σκορ. Στο 42′ ο Δρίτσας έκανε το 0-1 για τον Βύζα μετά από κλέψιμο της μπάλας και ωραία ενέργεια του Κλωνάρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μίμας ήταν καλύτερος, είχε τον δυνατό άνεμο υπέρ του και έχασε σημαντικές ευκαιρίες, ενώ οι παίκτες του Βύζα έβγαιναν με αξιώσεις στην αντεπίθεση.

Στο 76′ ο Καλαϊτζής έβγαλε τη σέντρα και ο Βλαχοκυριάκος ισοφάρισε σε 1-1. Ωστόσο δύο λεπτά αργότερα, ο Κλωνάρης με ωραίες ντρίμπλες βρέθηκε απέναντι στον Μάπα με τον Καλαϊτζή να τον ανατρέπει στο ημικύκλιο της περιοχής, με τον αμυντικό να δέχεται και την κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε ο Κλωνάρης όπου και έκανε το 2-1, σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Μίμας βράβευσε τον Βύζα για τα 90 χρόνια της ιστορίας του.

ΑΟ Μίμας Μικρασιατική - Βύζας Μεγάρων 1-2