«Ήττα και… στροφή στα play off» για τη ΝΕΜ

«Πολεμήσαμε σαν σκυλιά του πολέμου αλλά χάσαμε»

Η Νεανική Εστία Μεγαρίδος με ανάρτηση σε ιστοσελίδα περιγράφει τον αγώνα ενάντια στον Μίλωνα, όπου γνώρισε την ήττα με 99- 83, τερματίζοντας 4η στη βαθμολογία. Πλέον με το βλέμμα στραμμένο στα play off, η ομάδα θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Ηρακλή.

«Τη δεύτερη ήττα της στα Μέγαρα γνώρισε η φλόγα, η οποία δεν τα κατάφερε κόντρα στον Μίλωνα (99-83) για την τελευταία αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν. Η φλόγα τερμάτισε στην 4η θέση της βαθμολογίας και θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή με πλεονέκτημα έδρας και έχοντας το προβάδισμα με 2-0 στη σειρά (κρίνεται στις τέσσερις νίκες).

Ο αγώνας

Με τρομερό ρυθμό ξεκίνησαν οι δύο ομάδες οι οποίες μετά από 2 λεπτά στο παιχνίδι είχαν σκοράρει 15 πόντους και τον Μίλωνα να προηγείται με 8-7. Ο Χρηστάρας το… έβλεπε βαρέλι και με τρία τρίποντα διαμόρφωσε το 14-12 στο 5’. Ο Μίλωνας εκτελούσε εξαιρετικά από την περιφέρεια και με τρίποντα των Μπράιαντ, Μπαρτ και Μοτσενίγου έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 5, 25-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πιο κλειστό με τις δύο ομάδες να παίζουν καλές άμυνες. Ο Μίλωνας κρατούσε τα ηνία με πόντους τους Σκορδίλη για το 31-28. Η φλόγα προσπαθούσε να μειώσει με Μπράντφορντ και Αρνόκουρο αλλά ο Μπαρτ με προσωπικούς πόντους έκανε το 35-30. Ο Πετράν με 5 διαδοχικούς πόντους ισοφάρισε σε 35-35, 45’’ για το φινάλε του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με δύο τρίποντα, ένα του Κανονίδη κι ένα του Κοκορέλη για το 38-38.

Με δύο τρίποντα ξεκίνησε ο Μίλωνας το τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 46-40. Η φλόγα μείωσε με ένα 4-0 στους δύο πόντους. Η ομάδα της Ν. Σμύρνης παρά την πίεση κρατούσε το προβάδισμα, 50-46. Με τρίποντο του Κοκορέλη η ομάδα μας μείωσε ακόμα περισσότερο, 52-51, ωστόσο και πάλι ο Μίλωνας είχε απάντηση για το 57-51 λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καταπληκτική βραδιά τους ξένους τους και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν 11, 62-51.

Με 6-3 σερί ξεκίνησε η ΝΕΜ το τελευταίο δεκάλεπτο και μείωσε στους 8, 65-57 στο 32’. Ο Μίλωνας εκτελούσε φανταστικά από την περιφέρεια και με τρίποντα των Μπαρτ και Δημάκου έκανε το 74-59 στο 34’. H φλόγα ακόμα και με την διαφορά σε τόσο μεγάλα επίπεδα πάλεψε. Στο τέλος λύγισε και γνώρισε την ήττα με 99-83.

Δεκάλεπτα: 20-25, 38-38, 51-62, 83-99

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 27 (4), Γκάτζιας 15, Ζαραϊδώνης, Τσόχλας 5 (1), Κοκορέλης 11 (3), Καλλινικίδης 2, Αρνόκουρος 12, Γερομιχαλός 11 (1), Αναστασόπουλος, Γκιούλης.

Μίλων (Κουρής): Μπράιαντ 26 (3), Σκορδίλης 17, Πετρίδης, Μελισσαράτος 2, Μοτσενίγος 6 (2), Μπαρτ 23 (5), Ζούμπος, Δημάκος 8 (2), Κανονίδης 17 (3)».