Ήττα για τη ΝΕΜ απέναντι στο Ψυχικό με 67-75

Ήττα εντός έδρας για τη Νεανική Εστία Μεγαρίδος στην 7η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν με αντίπαλο το Ψυχικό (ΑΕ Ψυχικού) σε έναν πολύ δυνατό και δύσκολο αγώνα όπως εξελίχθηκε.

Η Α’ περίοδος βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες (18-18) αλλά στο ημίχρονο το σκορ βρήκε τη ΝΕΜ αρκετά πίσω στο σκορ με 11 πόντους διαφορά. (30-41). Στη Β’ περίοδο η ΝΕΜ ανέβασε το ρυθμό της και τρία λεπτά πριν τη λήξη της «έπιασε» το Ψυχικό στο σκορ, αλλά τελικά δεν κατάφερε να το φέρει στα μέτρα της.(48-58). Η λήξη της 4ης περιόδου βρήκε την ομάδα του Ψυχικού με το ροζ φύλλο αγώνα στα χέρια και με διαφορά οκτώ πόντων στο σκορ. Τελικό σκορ αγώνα ΝΕΜ -ΑΕ Ψυχικού: 67-75.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Ψυχικού έσπασε το σερί τεσσάρων νικών της ΝΕΜ.
«Κακή παρένθεση» αυτή η ήττα για τη ΝΕΜ ανέφερε χαρακτηριστικά μετά τη λήξη του αγώνα ο Νίκος Αγγελόπουλος. «Νευρικοί και λάθη που δεν έπρεπε να κάνουμε» ήταν οι λόγοι που στέρησαν τη νίκη από τη ΝΕΜ όπως ανέφερε ο προπονητής, Γιώργος Μάνταλος, δηλώνοντας ταυτόχρονα και απόλυτα ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών του. «Δεν πρέπει να δίνουμε συγχαρητήρια μόνο στις νίκες αλλά και στις ήττες» είπε χαρακτηριστικά. «Άλλωστε καταφέραμε και γυρίσαμε τρεις φορές το σκορ, χωρίς βεβαίως να μπορέσουμε να το διατηρήσουμε». «Εξαιρετική και η παρουσία και εμφάνιση του κόσμου στο γήπεδο», ανέφερε, κλείνοντας τις δηλώσεις του.