Επιστροφή στις νίκες για τη ΝΕΜ που νίκησε τον ΗΡΑΚΛΗ με 89-85

«Αλώβητη διατήρησε την NEM BC Arena η “φλόγα”», αναφέρει χαρακτηριστικά η ανακοίνωση της ΝΕΜ μετά τον νικηφόρο της αγώνα με τον Ηρακλή για την 3η αγωνιστική της Elite League “Ερρίκος Ντυνάν”, με σκορ 89-85. Αναλυτικά:

Το παιχνίδι, το οποίο είχε και live μετάδοση από την τηλεόραση μέσω του καναλιού ACTION 24, ήταν συναρπαστικό και κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία λεπτά, εκεί όπου μίλησε η καρδιά, η ψυχή και η συγκέντρωση των παικτών του Γιώργου Μάνταλου.

Το παιχνίδι είχε εξ αρχής υψηλό ρυθμό και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά εύστοχες, με αποτέλεσμα να έχουμε μεγάλο σκορ από τα πρώτα λεπτά. Χαρακτηριστικό είναι το 24-20 του α’ δεκαλέπτου, με τη «φλόγα» να χάνει δύο φορές το προβάδισμα, όμως βρήκε τις ευκαιρίες και πέρασε μπροστά στο φινάλε της περιόδου.

Ανάλογη εικόνα είχαμε και στο β’ δεκάλεπτο, με την ΝΕΜ να φτάνει τη διαφορά ακόμα και στο +9 (39-30), όμως κυρίως με μακρινά σουτ ο «γηραιός» παρέμενε στο παιχνίδι και διεκδικούσε το διπλό. Η ικανότητα, όμως, του Πέτρου Γερομιχαλού, είτε από το «ζωγραφιστό» είτε από τα 6,75 βοήθησε για να διατηρήσει η ΝΕΜ το προβάδισμα στο τέλος του α’ ημιχρόνου (45-41).

Τα πράγματα άλλαξαν στο γ’ δεκάλεπτο, με τον Ηρακλή να έχει ακόμα και το προβάδισμα στο σκορ, χάρη στο επιμέρους 16-23 της περιόδου, οπότε οδηγηθήκαμε σε παιχνίδι «φωτιά». Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε και ο κόσμος στην εξίσωση και μαζί με τις πιεστικές άμυνες και το πάθος των παικτών της «φλόγας» ήρθε αρχικά η ανατροπή και εν τέλει το σκορ παρέμεινε υπέρ της ΝΕΜ.

Με το σκορ στο 87-85 και ελάχιστα δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη, ο Κρίστιαν Μπράντφορντ πήρε το φάουλ, ευστόχησε στις βολές και ολοκλήρωσε το τελικό 89-85.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Πέτρος Γερομιχαλός, η εμπειρία και η ικανότητα του οποίου έκαναν την διαφορά, μετρώντας 24 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.
Ευχαριστούμε τον κόσμο της φλόγας, η οποία για ακόμα μία φορά δημιούργησε εκπληκτική ατμόσφαιρα στην NEM BC Arena και λειτούργησε ως ο 6ος παίκτης για να φτάσουμε στην δεύτερη νίκη μας!

ΝΕΜεγαρίδος-Ηρακλής 89-85
Διαιτητές: Τσώνος-Μαρινάκης-Λιότσιος (Διμπινούδης)

Δεκάλεπτα: 24-20, 45-41, 61-64, 89-85
Μεγαρίδα (Μάνταλος): Μπράντφορντ 15 (1), Γκάτζιας 6, Ζαραϊδώνης 3 (1), Τσόχλας 13 (3), Κοκορέλης, Καλλινικίδης 9 (1), Αρνόκουρος, Μαντίκος 3 (1), Γερομιχαλός 24 (2), Παπαρέγκας 15 (2).
Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 7 (1), Σοκ 12 (3), Πουλιανίτης 2, Πράπας 2, Προίσκος 7 (1), Μερμίγκης 6 (2), Ζορμπάς 6, Μπέικερ 5, Σαρικόπουλος 15, Μαστρογιαννόπουλος 23 (3).