Υπερπολύτιμη νίκη στο Σχηματάρι για τη ΝΕΜ επί του Ερμή – Δηλώσεις Μάνταλου

ΝΕΜ: «Ομάδα, κόσμος, πόλη! Όλοι μαζί. Ενωμένοι. Πιο δυνατοί από ποτέ! 200 Μεγαρίτες μας έκαναν να αισθανθούμε σαν στο σπίτι μας»

«Ένα βήμα πιο κοντά… αφού τη 19η νίκη της στο πρωτάθλημα της Elite League Ερρίκος Ντυνάν πανηγύρισε η ΝΕΜ, η οποία κέρδισε εκτός έδρας τον Ερμή Σχηματαρίου με 86-77 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Τρομερή τρίτη περίοδος για την ομάδα του Γιώργου Μάνταλου, που σημείωσε 35 πόντους με… χορό τριπόντων».

Ο αγώνας

Πάρα πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας μας επιθετικά η οποία μετά από τέσσερα λεπτά είχε σκοράρει 2 πόντους και ήταν πίσω στο σκορ με 7-2. Η φλόγα άρχισε να βρίσκει τον δικό της ρυθμό και με ένα επιμέρους 7-0 πέρασε μπροστά με 9-7 στο 6’. Το παιχνίδι ήταν παρά πολύ νευρικό με τις δύο ομάδας να μην σκοράρουν με συνέπεια. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-13.

Με τους Μαλούκο, Γκάτζια και Μαντίκο να σκοράρουν, η ΝΕΜ διατηρούσε τα ηνία, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο 13’ η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου ήταν μπροστά με 2 πόντους, 20-18. Ο Ερμής απάντησε και με ένα δικό του 8-0 πέρασε μπροστά στο σκορ, 26-20. Οι γηπεδούχοι χωρίς να εντυπωσιάζουν, έβρισκαν πόντους με τον Δημήτρη Γερομιχαλό και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 3 πόντους, 36-33.

Με εντυπωσιακή ευστοχία ξεκίνησε η ΝΕΜ το τρίτο δεκάλεπτο σημειώνοντας 13 πόντους! σε λιγότερο από τρία λεπτά και προσπέρασε με 6, 46-40. Η ομάδα είχε σκληρύνει στην άμυνα και με επιθετικό ρεσιτάλ έκανε το 51-43 στο 25’. Ο Ερμής ήταν ανταγωνιστικός και μείωσε και πάλι στο καλάθι, 51-49. Την δύσκολη στιγμή για τη ΝΕΜ μίλησε ο αρχηγός. Ο Γκάτζιας με δύο τεράστια τρίποντα και ο Κόκο με ένα έκαναν το 60-49 στο 28’. Στην εξίσωση μπήκε και ο Πετράν, ο οποίος με 2 σερί τρίποντα έκανε το 66-49. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την φλόγα στο συν 16, 68-52.

Κυριαρχική ήταν και στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου και έκανε το 72-54. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, ο Πέτρος με νέο τρίποντο έκανε το 75-58 στο 35’. Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου διαχειρίστηκε το προβάδισμα της και παρόλο που ο Ερμής βρήκε πόντους και μείωσε σε μονοψήφιο κράτησε την ψυχραιμία της και έφτασε στη νίκη με 86-77.

Δεκάλεπτα: 13-13, 36-33, 52-68, 77-86

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): ΜακΚίσικ 6, Γράβας 6, Ιωάννου 3, Κωστόπουλος, Μπολάτογλου, Αγγελή 9 (1), Μαργέλης 2, Τσουκουεμέκα 20, Γερομιχαλός 24 (3), Ζορμπάς, Μητσιμπόνας 7 (1).

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 17 (1), Μαλούκος 2, Γκάτζιας 16 (4), Τσόχλας, Κοκορέλης 8 (2), Καλλινικίδης 4, Αρνόκουρος 6, Μαντίκος 3 (1), Γερομιχαλός 28 (4), Αναστασόπουλος, Γκιούλης.