Βύζας Μεγάρων – ΑΟ Μίμας/Μικρασιατική 2-0 στο πρώτο τοπικό ντέρμπι

Ο Βύζας Μεγάρων ήταν ο νικητής στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο την Μικρασιατική. Ο Βύζας ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχοντας περισσότερες ευκαιρίες πετυχαίνοντας δύο τέρματα, ενώ είχε και ένα χαμένο πέναλτι (καλός ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων).

Στο 9ο λεπτό ο Γιώργος Κλωνάρης από το ύψος της μικρής περιοχής έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ενώ στο 22′ η μπάλα πέρασε λίγο άουτ μετά από καλή εκτέλεση φάουλ.

Στο 26’ λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Δρίτσα ύστερα από σέντρα του Χάρμπαλη.

Στο 30ο λεπτό είχαμε την πρώτη ευκαιρία για την Μικρασιατική, με τον Χαλιώτη Β, να διεκδικεί την μπάλα –ύστερα από πάσα του Καλλιπέτση- και τον τερματοφύλακα του Βύζαντα με όμορφη επέμβαση να αποκρούει την μπάλα.

Ο Βύζας ύστερα από αυτή την ευκαιρία από την Μικρασιατική, πέτυχε γκολ στο 39ο λεπτό, όταν ο Χάρμπαλης σέντραρε από τα αριστερά και ο Λάλας με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ κάνοντας έτσι το 1-0 για τους κιτρινόμαυρους.

Συνεχίζοντας την πίεση στην περιοχή της Μικρασιατικής, ο Βύζας στο 51ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι ύστερα από ανατροπή στον Κουρκούτη. Ο Κλωναρης Γ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι όμως ο Παπακωνσταντίνου έπεσε στην σωστή γωνία αποτρέποντας έτσι το 2-0.

Σκορ το οποίο όμως πραγματοποιήθηκε στο 60ο λεπτό με όμορφη εκτέλεση πέναλτι του Λαλα σε ανατροπή που κέρδισε ο Δριτσας.

Βύζας Μεγάρων (Βασίλης Στασινόπουλος): Κατσικούρης, Δέσκος, Χάρμπαλης, Χατζηπαππάς, Εμέτο, Κουρκούτης, Λάλας(84’Τσίγκρης), Κλωνάρης Γ, Κλωνάρης Π, Διονυσόπουλος(88’Πανταζής), Δρίτσας(90+ Παναγιωτόπουλος).

ΑΟ Μίμας/Μικρασιατική (Χάρης Κουστέρης): Παπακωνσταντίνου, Ρήγας (53’Αριστόπουλος), Φουρνάρης, Συριανός, Βοιδήλας, Καραμπλάκας, Ζουμπουρλής, Καλιπέτσης(53’Τσούτσης), Χαλιώτης Β, Λέζης(75’Κούρσος), Κουφής(64’Χαλιώτης Π).