Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Aquathlon στη Βαρέα

Την Κυριακή 29 Μαΐου πραγματοποιήθηκε στην Βαρέα ο αγώνας “Energy Aquathlon” και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Aquathlon 2016 για τις κατηγορίες Ανδρών – Γυναικών, Παίδων – Κορασίδων Α & Β, Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α & Β.

Στους Άνδρες ο Γιώργος Δανιήλ πήρε από την κολύμβηση το προβάδισμα έναντι του Παναγιώτη Δημόπουλου. Στο τρέξιμο, ο Δημόπουλος προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά, αλλά ο Δανιήλ, αποδείχτηκε πολύ δυνατός και κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμα και να φτάσει στη νίκη με χρόνο 31:17. Ο Δημόπουλος τερμάτισε δεύτερος με 32:04, ενώ την τρίτη θέση του βάθρου κατέκτησε ο Άλκης Καφώρος με 33:10. Ακολούθησαν ο Κώστας Πουλόπουλος 33:47 και ο Γιώργος Αλυφαντής 33:54.5 και αμέσως μετά ο Στέλιος Ανδρεάδης που ήταν πρώτος στην κατηγορία Βετεράνων Άνδρών του Πανελληνίου Πρωταθλήματος με χρόνο 35:01. Πρώτος άνδρας στα Age Groups ήταν ο Ιωάννης Γιαταγάνας που τερμάτισε 7ος στη γενική κατάταξη με 35:55.1

Στις γυναίκες, η 16χρονονη Αθηνά Ιωαννίδη ήταν αυτή που βγήκε πρώτη από το νερό έχοντας μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες. Στο τρέξιμο, η Ντενίζ Δημάκη σύντομα κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και να πάρει την πρωτοπορία. Έτσι έφτασε και πρώτη στον τερματισμό με χρόνο 35:35. H Ιωαννίδη κατάφερε να κρατήσει τη δεύτερη θέση τερματίζοντας σε 38:14, κατακτώντας όμως τον τίτλο στην κατηγορία των Νεανίδων. Λίγο πίσω τρίτη τερμάτισε η Κωνσταντίνα Ζυμβρακάκη με χρόνο 38:20, παρότι έτρεξε με νάρθηκα στο χέρι εξαιτίας πρόσφατου τραυματισμού. Πρώτη αθλήτρια στις κατηγορίες των Age Group ήταν η Αγγελική Κεραμυδά που τερμάτισε 4η στη γενική κατάταξη με 41:30. 5η στη γενική κατάταξη τερμάτισε η Κατερίνα Σάπαρη με 41:48, η οποία κατάφερε να να πάρει και το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία γυναικών του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Στην κατηγορία του Πανελληνίου πρωταθλήματος Βετεράνων γυναικών πρώτη ήταν η Μάνια Μπίκωφ με χρόνο 44:15.

Στην συνέχεια ακολούθησε η μικρότερη απόσταση των 500μ κολύμβησης και 2,5χλμ τρέξιμο. Πρώτος στην ανοιχτή κατηγορία των ανδρών τερμάτισε ο Μαρίνος Κρέστας με 19:24 ενώ πρώτη γυναίκα ήταν η Ουρανία Γιαννακοπούλου με 29:49. Στους Παίδες Α, πρωταθλητής Ελλάδος αναδείχτηκε ο Θανάσης Πεθεριώτης (18:55) και στους Παίδες Β ο Δημήτρης Γκέλης (21:26). Πρώτη στις Κοραδίσες Α ήταν η Μαρία-Αιμιλία Καζαμαριώτη (20:12) και Πρώτη Κορασίδα Β η Απολλωνία Μητρόπαππα (22:15)

Στο τέλος διεξήχθη και η απόσταση 200μ κολύμβησης και 1χλμ τρέξιμο των ακόμα πιο μικρών κατηγοριών των παιδιών. Πρωταθλητές ανεδείχθησαν ο Γιώργος Αρνόκουρος στους Παμπαίδες Β, ο Λουτσιάν Ιγνάτ στους Παμπαίδες Α, η Μαριαλένα Κανέτση στις Παγκορασιδες Β και η Αμάντα Γκέλη στις Παγκορασίδες Α.