«Ουσιαστική, πειστική και κυρίαρχη» – H ΝΕΜ ξανά στη 2η θέση της Elite League

Η Νεανική Εστία Μεγαρίδος με ανάρτηση σε κοινωνικό δίκτυο ενημερώνει για τον χθεσινό αγώνα (6/3) ενάντια στην ομάδα της Μυκόνου.

«Στη δεύτερη θέση της Elite League Ερρίκος Ντυνάν ανέβηκε ξανά η ΝΕΜ. Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου κυριάρχησε στο παρκέ, επικράτησε της Μυκόνου με 71-54 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 16-9. Κλειδί της αναμέτρησης η εντυπωσιακή τρίτη περίοδος, όπου η φλόγα έτρεξε ένα επιμέρους 27-8.

Ο αγώνας

Με καλό ρυθμό ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες με το σκορ μετά από δύο λεπτά να είναι στο 4-4. Ο Γερομιχαλός είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά το παιχνίδι και με 6 πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα μας, 8-4. Η Μύκονος με τον Καψαλό να κάνει τα πάντα σε άμυνα και επίθεση, προηγήθηκε με 11-10, περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Πετράν ηγούνταν για την ομάδα μας, είχε φτάσει στους 10 πόντους με 5/5 δίποντα και η φλόγα έκανε το 14-11. Η Μύκονος βρήκε λύσεις με τους ψηλούς και έτρεξε ένα επιμέρους 6-0 έκανε το 17-14. Με τρίποντο του Τσόχλα, η ΝΕΜ ισοφάρισε, για το 17-17 της πρώτης περιόδου.

Πιο νευρικός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να σημειώνουν μόλις από ένα καλάθι μετά από δύο λεπτά και το σκορ να γίνεται 19-19. Με Μπράντφορντ και Ζαραϊδώνη η φλόγα έκανε το 24-21. Ο Κρίστιαν πήρε το όπλο του και με γκολ φάουλ έκανε το 27-23. Ο Κοκορέλης με τρίποντο έδωσε αέρα πέντε πόντων στην φλόγα, 30-25. Η Μύκονος προσπάθησε να αντιδράσει και με καλάθι του Σπυρόπουλου μείωσε στο καλάθι 34-32, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Με ένα 7-0 μπήκε στο παρκέ η ΝΕΜ και πήρε αέρα 9 πόντων, 41-32. Ο Ευστρατίου απάντησε στο τρίποντο του Γκάτζια για να έρθει ο Αρνόκουρος και με νέα… οβίδα να κάνει το 46-35. Η φλόγα είχε μπει εντυπωσιακά στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τρίποντο του Χρηστάρα και η φλόγα έκανε το 51-37 στο 26′. H ομάδα του Γιώργου Μάνταλου είχε επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της και με drive του Γκάτζια έκανε το 56-37. Η φλόγα δεν άφηνε το πόδι από το γκάζι και με τρίποντο του Μπράντφορντ έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 21, 61-40.

Με τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, η ΝΕΜ κατέβασε τον ρυθμό της, αλλά με το δίδυμο Χρηστάρα και Γερομιχαλού να οργιάζει έκανε το 68-46, 4.46′ για το τέλος της αναμέτρησης. Οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο σε παιδιά που δεν παίρνουν χρόνο συμμετοχής με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Τελικώς, η ΝΕΜ επικράτησε με 71-54.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 34-32, 61-40, 71-54».