Νίκη για τη ΝΕΜ επί του ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια” – Δηλώσεις Τσαουσίδη

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος και μόλις μια νίκη μακρυά από το F4 έφτασε η Νεανική Εστία Μεγαρίδος (ΝΕΜ) επικρατώντας του «ΑΠΑΣ» Τα Φανάρια στη Νάξο με 72-66.

Ανακοίνωση της ομάδας αναφέρει: Ούτε η κόπωση, ούτε οι τραυματισμοί, ούτε η ταλαιπωρία του μονοήμερου ταξιδιού, ούτε καν ο τραυματισμός του μέχρι εκείνη την στιγμή κορυφαίου του αγώνα Κρίστιαν Μπράντφορντ, που χτύπησε κατά τη διάρκεια του β’ ημιχρόνου και δεν επέστρεψε ποτέ στο παρκέ κατάφεραν να στερήσουν το ροζ φύλλο αγώνα από την ομάδα μας!

Η εξαιρετική απόδοση του α’ ημιχρόνου, χάρη στην πιεστική άμυνα, που δέχθηκε μόλις 27 πόντους, και στον πλουραλισμό στην επίθεση, έδωσε την θέση του στο κακό β’ ημίχρονο, που ίσως ο τραυματισμός του Μπράντφορντ, ίσως η κούραση άλλαξε τα δεδομένα και επέτρεψε στους γηπεδούχους να τρέξουν ένα σερί 12-1 και να διεκδικήσουν το ματς.

Όμως σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση και στο τέλος το ροζ φύλλο πήγε και πάλι στη «φλόγα».

Κορυφαίος της ομάδας για ένα ακόμα παιχνίδι ο Πέτρος Γερομιχαλός, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Γιώργο Αρνόκουρο με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ άλλους 13 πόντους πρόσθεσε ο Αλέξανδρος Κοκορέλης.
Τεράστια η συνεισφορά του κακού έως την στιγμή του τραυματισμού του Μπράντφορντ, Τσόχλα, που με κρίσιμες αποφάσεις στο τέλος ήταν καθοριστικός!

Επόμενος αντίπαλος για τη ΝΕΜ, στα προημιτελικά του θεσμού ο νικητής του αγώνα ΑΟ Μυκόνου – Έσπερος Λαμίας.

ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια-ΝΕ Μεγαρίδος 66-72
Διαιτητές: Ζακεστίδης, Καλογριάς, Τζίμης
Δεκάλεπτα: 18-24, 27-41, 49-61, 66-72
ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια (Ρουμελιώτης): Παρασκευόπουλος 11, Γκιγκαούρι, Στεργίου, Νεόφυτος 4, Γκαβασιάδης 11, Στάθης 16 (2τρ. 13ρ.), Βουτυρόπουλος, Κρανιάς 3 (1), Χαρούνι 10, Λάκοβ 11
ΝΕ Μεγαρίδος (Μάνταλος): Μπράντφορντ 11 (1), Γκατζιάς 5, Ιωάνου 5 (1), Τσόχλας 9 (1), Κοκορέλης 13 (3), Καλλινικίδης, Αρνόκουρος 8 (11ρ.), Μαντίκος 3 (1), Γερομιχαλός 18 (2).

Πολύ σκληρές δηλώσεις Τσαουσίδη.

Μετά το τέλος του αγώνα ο άμεσος συνεργάτης του Γιώργου Μάνταλου, Λευτέρης Τσαουσίδης δήλωσε: “Πολλοί θα σταθούν στο ότι η Νάξος ήταν μια κατηγορία πιο κάτω. Όπως πολλοί ασχολήθηκαν τις δύο τελευταίες εβδομάδες με τις αποχωρήσεις! Όμως τα παιχνίδια τα παίζουν οι παρόντες και οι παίχτες μας σε διάστημα 10 ημερών έκαναν το 3/3 ξεπερνώντας δυσκολίες που θα λύγιζαν πολλούς!

Δεν μας αρέσει σαν ομάδα να λέμε για τις ατυχίες, ούτε τις επικαλεστήκαμε ποτέ αλλά απαιτούμε σεβασμό και δικαίωση για αυτά, τα λίγα, παιδιά που κάνουν τη δουλειά τους καθημερινά και παλεύουν για το καλύτερο! Είμαστε λίγοι αριθμητικά! Το ξέρουμε και προσπαθούμε να το καλύψουμε με ομοιογένεια, αλληλεγγύη και με τις εξαιρετικές σχέσεις που έχουμε μεταξύ μας!
Ελπίζω με τον Αμύντα το Σάββατο να καταφέρουμε να κατεβάσουμε ομάδα”.