ΝΕΜ: «Με ψυχή… χιλίων λεόντων έφυγε με διπλό από τον Υμηττό»

«Τι να πει κανείς για αυτά τα παιδιά; Για την ψυχή και το πάθος τους. Παρά τα άπειρα προβλήματα, η ΟΜΑΔΑΡΑ του Γιώργου Μάνταλου έφυγε με το διπλό από τον Υμηττό με 82-79 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της Elite League Ερρίκος Ντυνάν», αναφέρει ανακοίνωση της Νεανικής Εστίας Μεγαρίδος.

Ο αγώνας

Η ομάδα μας δεν μπήκε καθόλου καλά στο παιχνίδι, κυρίως στην άμυνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-6 στο 4’. Με πόντους του Γερομιχαλού, του Αρνόκουρου και του Μπράντφορντ η φλόγα μείωσε σε 13-12. Ο Χρηστάρας το είχε πάρει προσωπικά και με 6 συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα μας, 18-17. Η ΝΕΜ έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 4 πόντους, 21-17.

Με τρομερή άμυνα η ομάδα μας κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα της και να διαμορφώσει το 27-22 με αιχμή του δόρατος τον Χρηστάρα. Το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό με τις δύο ομάδες να κολλάνε στο σκορ. Η φλόγα διατήρησε τα ηνία για το 31-26 στο 17’. Με τρίποντο του Κόκο η ΝΕΜ πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, 34-26. Το ημίχρονο έκλεισε στο συν 8, 40-32 με buzzer beater του Πετράν!

Ο Αμύντας ξεκίνησε με ένα επιμέρους 10-5 και μείωσε στους 3, 45-42. Παρόλο που οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο, η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου με τους Κοκορέλη, Άκη και Κρίστιαν να σκοράρουν έστειλαν τη διαφορά στους 8, 56-48 στο 26’. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο συν 4 για την ΝΕΜ, 63-59.

Με το δίδυμο Τσόχλα – Γερομιχαλού να «κουβαλάει» στην επίθεση την ομάδα η διαφορά «πήγε» στους 9, 68-59 στο 32’. Παρά την πίεση των γηπεδούχων, ο Μπράντφορντ με 5 πόντους διαμόρφωσε το 76-65, 4,31’ για το τέλος! Η ομάδα μας, με ψυχή και καρδιά κατάφερε να παραμείνει ψύχραιμη και να φτάσει σε μια τεράστια νίκη με 82-79 επί του Αμύντα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 32-40, 59-63, 79-82