ΝΕΜ: Κάστρο η arena – Νίκη με την Ελευθερούπολη 76-57

Την 3η της νίκη σε ισάριθμους αγώνες εντός έδρας πανηγύρισε η ΝΕΜ, η οποία επικράτησε της πολύ δυνατής Ελευθερούπολης με 76-57 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Στη συνέχεια του δελτίου τύπου αναφέρεται: Το ξεκίνημα των δύο ομάδων ήταν αρκετά μουδιασμένο, με το χαμηλό 12-11 να αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες βρήκαν πιο εύκολα στόχο, με την «φλόγα», όμως, να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα στα αμυντικά ριμπάουντ, με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν το ημίχρονο με 8.

Δείγμα της δουλειάς που έγινε στην ανάπαυλα είναι πως η Ελεθερούπολη δεν πήρε κανένα επιθετικό ριμπάουντ στο β’ ημίχρονο. Αντίθετα, η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου ήταν εξαιρετική αμυντικά, κρατώντας πολύ χαμηλά τον αντίπαλο της (24 πόντους σε όλο το ημίχρονο), ενώ χαρακτηριστικό της αποτελεσματικής άμυνας των γηπεδούχων ήταν το γεγονός πως ανάγκασαν τον ΓΣΕ σε 22 λάθη, έχοντας παράλληλα 9 κλεψίματα.

Με βάση τα παραπάνω, αλλά και την ευστοχία όλων των παικτών, η ΝΕΜ διαμόρφωσε γρήγορα διψήφια διαφορά, την οποία προσπάθησε να διατηρήσει στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου, κάτι το οποίο πέτυχε.

Στα άξια αναφοράς είναι το γεγονός πως με εξαίρεση τον Αριστοτέλη Ζαραϊδώνη, ο οποίος τραυματίστηκε στα μέσα του β’ δεκαλέπτου, όσοι παίκτες αγωνίστηκαν σκόραραν, δείγμα της ομαδικής προσπάθειας που γίνεται φέτος στην NEM BC Arena.

Σε όλα αυτά φυσικά μεγάλο ρόλο έπαιξε και ο 6ος παίκτης μας, ο κόσμος, ο οποίος παρά το γεγονός ότι ο αγώνας διεξαγόταν στις 15:00 και σε τριήμερο αργίας, έδωσε για ακόμα μία φορά δυναμικά το παρόν, στηρίζοντας για ακόμα μία φορά την προσπάθεια μας και τον ευχαριστούμε!

Ευχόμαστε στην Ελευθερούπολη τα καλύτερα στην προσπάθεια της που κάνει στην φετινή σεζόν και ελπίζουμε η φιλοξενία μας να ήταν η καλύτερη δυνατή!