ΝΕΜ: Ιστορική πρόκριση για τα Μέγαρα [βίντεο]

Νίκη με 81 - 72 επί του Μίλωνα στον αυριανό τελικό του Final Four Unicef Trophy

Με ανάρτησή της η ΝΕΜ ανακοίνωσε την ιστορική νίκη της εναντίον του Μίλωνα στον αποψινό ημιτελικό του Final Four Unicef Trophy και την πρόκριση της ομάδας στον αυριανό τελικό.

«Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου, παίζοντας για 40 λεπτά εξαιρετικό μπάσκετ, λύγισε τον αξιόμαχο Μίλωνα με 81-72 και προκρίθηκε στον αυριανό τελικό στις 18:00 του Unicef Trophy. Η ΝΕΜ, περιμένει τον νικητή του ζευγαριού, ανάμεσα σε Πανιώνιο και Δόξα Λευκάδας.

Ο αγώνας

Αρκετά προβλήματα στην άμυνα, αντιμετώπισε η ομάδα μας στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα, έχοντας δεχτεί 10 πόντους σε τρία λεπτά. Η φλόγα, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Στιούαρτ και Γερομιχαλό και μείωσε στο πόντο, 10-9 στο 4′. Ο Μίλωνας κρατούσε τα ηνία στο σκορ για το 22-15 στο 8′ με τον Μπαρτ να έχει 9 πόντους. Ένα καλάθι του Αρνόκουρου και ένα του Ζαραΐδώνη, έφεραν τη φλόγα στο πλην 3, 22-19 στο 9′. Με ωραία κίνηση του Μπράντφορντ, τα Μέγαρα μείωσαν στον πόντο, 22-21 με το τέλος του δεκαλέπτου.

H ομάδα του Γιώργου Μάνταλου μπήκε με τρομερό ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 9-2 προηγήθηκε με 6, 30-24. Οι “πράσινοι” αντέδρασαν με τον Σκορδίλη, μειώνοντας στους 2, 34-32 στο 16′. Ο Στιούαρτ με τρίποντο και ο Μπράντφορντ με δίποντο έδωσαν αέρα επτά πόντων για τα Μέγαρα, 39-32. Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου, ήταν εντυπωσιακή και σε άμυνα και σε επίθεση και με τρίποντο του Γερομιχαλού, πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, 42-32, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε το δεύτερο για τα Μέγαρα που με τρίποντο του Μπράντφορντ και πόντους του Ζαραΐδώνη πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, 49-33. Με 4 πόντους του Μπαρτ και με 2 πόντους του Σκορδίλη, ο Μίλωνας μείωσε στους 10, 49-39 στο 25′. H ομάδα της Ν. Σμύρνης βρήκε λύσεις με τους Μπαρτ και Μελισσαράτο και κατέβασε τη διαφορά στους 5, 53-48 στο 28′. Η φλόγα, με περίσσια ψυχραιμία και καλάθια των Ζαραΐδώνη και Αρνόκουρου, έκλεισε το δεκάλεπτο στο συν 8, 62-54.

Με ένα 5-2 σερί ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο η φλόγα, η οποία διατηρούσε την διψήφια διαφορά για το 67-56 στο 33′. Ο Γερομιχαλός… έσερνε τον χορό, τα Μέγαρα ακολουθούσαν και η διαφορά πήγε στους 12, 70-58. Ο Μίλωνας, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με ένα 4-0 σερί μείωσαν στους 8, 70-62. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους “πράσινους” να μειώνουν ακόμα παραπάνω, 72-67. Με πίστη και προσήλωση στο πλάνο, η Νεανική Εστίας Μεγαρίδος έφτασε σε μία ιστορική πρόκριση απέναντι στον Μίλωνα με 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 32-42, 62-54, 81-72».

ΝΕΜ (Μάνταλος): Μπράντφορντ 22 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γκάτζιας 3 (1), Ζαραϊδώνης 6 (8 ριμπάουντ), Τσόχλας 4, Καλλινικίδης, Αρνόκουρος 11 (7 ριμπάουντ), Στιούαρτ 9 (3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μαντίκος, Γερομιχαλός 26 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 4 λάθη)

Μίλωνας (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ, Σκορδίλης 15 (7 ριμπάουντ), Πετρίδης 7 (1), Μελισσαράτος 8, Μοτσενίγος 2 (4 κλεψίματα), Μπαρτ 28 (2/8 τρίποντα, 6 ριμπάπουντ, 4 ασίστ), Δομπρογιάννης, Ζούμπος (5 ριμπάουντ), Δημάκος 7 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κανονίδης 5 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)