Μεγάλη νίκη της ΝΕΜ επί του Πανιωνίου με 76-53 [video]

Mε 21 πόντους του Γερομιχαλού και 19 του Γκάτζια, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον έναν βαθμό την απόσταση που τους χωρίζει από την κορυφή.

Με άμυνα για σεμινάριο και πλουραλισμό στην επίθεση, η “φλόγα” εκμεταλλεύτηκε το κάστρο της, κέρδισε τον Πανιώνιο με 76-53, καλύπτοντας την διαφορά του πρώτου αγώνα. Πλέον η ΝΕΜ, σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση της Elite League Ερρίκος Ντυνάν με ρεκόρ 15-8.

Ο αγώνας

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, οι οποίες μετά από δύο λεπτά ήταν ισόπαλες 4-4. Στην συνέχεια οι άμυνες κυριάρχησαν με την φλόγα να προηγείται με 8-4 στο 4’. Με τρίποντα του Ζαραϊδώνη και του Γκάτζια, η ΝΕΜ πήρε αέρα 5 πόντων, 14-9. Με επιβλητική άμυνα, η ομάδα μας ξέφυγε με 9 πόντους, με τρίποντο του Τσόχλα στο 7’, 19-10. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το συγκρότημα του Γιώργου Μάνταλου να προηγείται με 19-15.

Η ΝΕΜ συνέχισε να είναι κυρίαρχη και με άμυνα για… όσκαρ πήρε αέρα 6 πόντων, 23-17. Ο Πανιώνιος με τον Βεργίνη έκανε το 23-19, για να έρθει ο Πετράν και με γκολ – φάουλ να διαμορφώσει το 26-19, 6,30’ για το τέλος του ημιχρόνου. Ο Γέρο είχε πάρει το όπλο του και με πέντε διαδοχικούς πόντους έκανε το 31-19 στο 15’. Ο Πανιώνιος με τον Βεργίνη, μείωσε στους 7, 31-24. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με Κακλαμανάκη έφτασαν στους 4, 32-28. Η ΝΕΜ με Γκάτζια και Αρνόκουρο έκανε το 36-28 στο 19’. Το ημίχρονο έκλεισε στο συν 7 για την ομάδα μας, 38-31.

Με 4-0 μπήκε η ΝΕΜ στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 42-31. Ο Πανιώνιος προσπαθούσε να μειώσει, αλλά η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου διατηρούσε την διψήφια διαφορά, 43-33, 6,44’ για το τρίτο δεκάλεπτο. Η ΝΕΜ με τρίποντο του Γερομιχαλού έκανε το 46-33, παίρνοντας την μεγαλύτερη διαφορά της στο παιχνίδι. Η ομάδα μας εκτελούσε με συνέπεια από το τρίποντο και με τον Γκάτζια να βάζει τρελό σουτ έκανε το 49-34. Ο Μιλεντίγιεβιτς με τρίποντο έκανε το 49-37. Με τον Γερομιχαλό να οργιάζει η ΝΕΜ έκανε το 53-37, με τον Πανιώνιο να απαντάει για το 53-41. Στο 30’ η φλόγα ήταν μπροστά με 55-43.

Με έξι πόντους του Μπράντφορντ η ΝΕΜ έκανε το 61-43 στο 31’. Ο Γερομιχαλός έκανε παπάδες και η ομάδα μας έφυγε με 21 πόντους, 64-43. Παρά την όποια πίεση του Πανιωνίου, η “φλόγα” δεν κοίταξε ποτέ πίσω και έφτασε τελικά σε μία σημαντική νίκη με 76-53. Με αυτή την επικράτηση, τα Μέγαρα σκαρφάλωσαν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Elite League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 38-31, 55-43, 76-53

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 13, Μαλούκος, Γκάτζιας 19 (3), Ζαραϊδώνης 5 (1), Τσόχλας 3 (1), Κοκορέλης 1, Καλλινικίδης, Αρνόκουρος 13, Γερομιχαλός 21 (3).
Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος, Μιλεντίγεβιτς 6 (2), Παπαδιονυσίου 4, Αντωνάκης, Χάρις 3, Κακλαμανάκης 12, Βουγιούκας, Βεργίνης 15 (3), Ντέιβις 7, Γκίκας 6.