Κλείδωσε την παραμονή του ο Βύζας στη Γ’ Εθνική: 4-0 τον ΑΟ Τρικάλων

Για την 24η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής ο Βύζας Μεγάρων αντιμετώπισε εντός έδρας σήμερα, Μεγάλη Τετάρτη 12 Απριλίου και ώρα 16:00, τον Α.Ο. Τρικάλων και αναδείχθηκε νικητής με 4-0.

Μια νίκη που επετεύχθη εύκολα μεν, λόγω του ότι η ομάδα των Τρικάλων παρατάχθηκε με απουσίες οκτώ πρωτοκλασάτων παικτών της, αλλά η ομάδα του Βύζα φάνηκε απ’ την αρχή του αγώνα ψυχολογικά έτοιμη και με πρόθεση να κλειδώσει μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία.

Ψυχωμένοι και συγκεντρωμένοι οι παίκτες του Βύζα έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο «καθαρίζοντας» τον αγώνα ουσιαστικά από το α΄ημίχρονο. Στο 33΄ο Στρατιδάκης με κεφαλιά από σέντρα του Σαχόλι έκανε το 1-0. Στη συνέχεια ο Σαχόλι, ο οποίος έπαιξε παντού μέσα στο γήπεδο, με διαγώνιο αριστερό πλασέ έπειτα από μπαλιά του Δουκάκη στην πλάτη της άμυνας των Τρικάλων, πέτυχε ένα όμορφο γκολ κάνοντας το 2-0 στο 37ο λεπτό.

Ήταν ένα δεκάλεπτο φωτιά για την ομάδα του Βύζα καθώς στο 43′ και πάλι ο αρχηγός, Στρατιδάκης, έκανε το 3-0 με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπουτόπουλου. Ο Στρατιδάκης στο 62′ βγήκε αλλαγή καταχειροκοτούμενος απ’ τους φιλάθλους της κερκίδας.

Ο Σαχόλι, ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης, στο 64ο λεπτό έκανε μια περίφημη πλάγια κίνηση στη μεγάλη περιοχή των Τρικάλων και έβγαλε σε θέση για γκολ τον Κωνσταντινίδη, ο οποίος με κοντινή προβολή δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έκανε το 4-0. Στο 66′ βγήκε αλλαγή και ο Σαχόλι υπό τις επευφημίες και τα χειροκροτήματα των φιλάθλων του Βύζα.

Οι παίκτες των Τρικάλων, οι οποίοι, εκτός τεσσάρων, ας σημειωθεί ότι ήταν ηλικίας 16 ετών, δεν απείλησαν ουσιαστικά την εστία του Χαλκίδη, τερματοφύλακα του Βύζα.