Εξωπραγματική ΝΕΜ πάγωσε το Σχηματάρι και την «κερκίδα» του

Μεγάλη Τετάρτη 12 Απριλίου, σήμερα και η Νεανική Εστία Μεγαρίδος αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ερμή Σχηματαρίου για την 27η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν σε έναν αγώνα που όσοι βρέθηκαν στο κλειστό του Σχηματαρίου, αλλά και όσοι τον παρακολούθησαν από τους δέκτες της τηλεόρασης θα τον θυμούνται για πολύ καιρό, αφού στην εκπνοή του αγώνα πήρε τη νίκη με 85-87.

«Το στίγμα ψυχής και η πνευματική δύναμη της ΝΕΜ», όπως δήλωσε και ο assisant coach, Λευτέρης Τσαουσίδης, μετά τη λήξη του αγώνα ήταν αυτό που μέτρησε τόσο κατά τη διάρκεια του αγώνα, όσο κυρίως και στα τελευταία κρίσιμα τρία λεπτά του αγώνα όταν η ομάδα του Ερμή προηγείτο με 12 πόντους διαφορά.

Ο Ερμής Σχηματαρίου ξεκίνησε, όπως ήταν αναμενόμενο, πολύ δυνατά καθώς ήξερε ότι η ΝΕΜ ήθελε το παιχνίδι όσο κι αυτός. Τα πράγματα στο παρκέ όμως πήγαν πολύ καλύτερα για εκείνον και το σκορ α’ περιόδου βρήκε τη ΝΕΜ να χάνει με 23-13 και τον Ερμή να δείχνει πως δεν αστειεύεται.

Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τη ΝΕΜ να χάνει με μικρή διαφορά μεν στο σκορ, αλλά με χαμηλά στατιστικά τόσο στα ριμπάουντ, όσο και στα σουτ δύο και τριών πόντων. Σε όλη τη β’ περίοδο ήταν πίσω στο σκορ. Βεβαίως για ένα πεντάλεπτο απείλησε τον Ερμή στα ίσια ροκανίζοντας τη διαφορά.

Η γ’ περίοδος είχε και πάλι τον Ερμή Σχηματαρίου στο τιμόνι του αγώνα με αρκετά χαμένα ριμπάουντ και σουτ τριών πόντων από πλευράς ΝΕΜ.

Καθώς όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι στην δ’ περίοδο έγερνε προς τους γηπεδούχους αφού τόσο τα σουτ τριών πόντων δεν έβρισκαν το στόχο τους, όσο και τα ριμπάουντ συνεχίζονταν να χάνονται, η διαφορά διευρύνθηκε έως και 14 πόντους. 3,5 λεπτά πριν τη λήξη η ΝΕΜ είχε μείνει πίσω στο σκορ με 12 πόντους. Εκείνη η στιγμή ήταν ακριβώς το σημείο όπου ο Πολυτάρχου σήκωσε τη λευκή πετσέτα από το παρκέ και έδωσε το έναυσμα για ανατροπή η οποία ήρθε με τρόπο εξαιρετικό μετά από λάθη του Ερμή Σχηματαρίου – δύο απανωτά του Βασιλόπουλου – και το ταμπλό στη λήξη έδειξε 85-87.

Διακριθέντες για τη ΝΕΜ οι Πολυτάρχου (MVP του αγώνα), Γερομιχαλός, Παλαιοχωρίτης και Γεωργαλάς.
Ο Ερμής Σχηματαρίου είχε σε μεγάλη μέρα τους Μπράιαν, Ντράσκοβιτς, Κυρίτση και Ζαρμακούπη.

Μετά τη λήξη του αγώνα ο assisant coach και άμεσος συνεργάτης του Γιώργου Μάνταλου, Λευτέρης Τσαουσίδης, δήλωσε: «Ήταν ένα παιχνίδι που το ήθελαν κι οι δύο ομάδες, για να απομακρυνθούν ακόμα πιο πολύ από τα play out. Έγινε ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι. Η αλήθεια είναι ότι είχαμε στόχο να κρατήσουμε το ματς πολύ χαμηλότερα στο σκορ, γιατί ξέρουμε ότι ο Ερμής είναι μια πολύ ποιοτική ομάδα και πολύ γεμάτη πια, μετά τις αλλαγές που έχει κάνει. Εμείς έχουμε συγκεκριμένα προβλήματα, από τα Χριστούγεννα και μετά στο ρόστερ μας. Είναι δεδομένο ότι όποιος καταλαβαίνει μπάσκετ, μπορεί να δει. Παρόλα αυτά, έχουμε αφήσει ένα στίγμα ψυχής και πνευματικής δύναμης. Σήμερα το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό για εμάς, χάσαμε το προβάδισμα στο σκορ πολλές φορές, όμως δείξαμε χαρακτήρα και το γυρίσαμε όλες αυτές τις φορές. Στο τέλος νομίζω ότι σταθήκαμε και λίγο τυχεροί, λίγο ικανοί, μπήκαν τα σουτ. Σουτ που δεν έμπαιναν, γιατί είχαμε τουλάχιστον ένα δίλεπτο-τρίλεπτο που κάναμε 4-5 φάσεις με ανοιχτά σουτ, που δεν μπήκαν. Μπήκαν, όταν έπρεπε να μπουν τελικά, κι εκεί ήταν που έγειρε η πλάστιγγα υπέρ της ΝΕΜ.

Από τη στιγμή που αποφεύγεις τα play out, νομίζω ότι πρέπει να κοιτάξεις προς τα εκεί (playoffs), γιατί είναι δύο οι θέσεις και οι βαθμολογικές διαφορές είναι μικρές. Είναι ένας στόχος πια, αν θέλουμε να πούμε ότι βλέπουμε ένα “κλικ” παραπάνω, αλλά εμείς πρέπει να πάμε παιχνίδι με παιχνίδι, γιατί τίποτα δεν είναι σίγουρο. Όμως, θα είναι μια τεράστια επιτυχία να εξασφαλίσουμε ότι δεν θα είμαστε στα play out και να έχουμε τη δυνατότητα να μπούμε στα playoffs. Θα είναι κάτι πάρα πολύ μεγάλο για τη ΝΕΜ».

Στα θετικά του αγώνα η άψογη φιλοξενία και συνεργασία των ανθρώπων (παικτών και Διοίκησης) της ομάδας του Ερμή Σχηματαρίου απέναντι στην ομάδα της ΝΕΜ, όπως μας δήλωσαν και επιβεβαίωσαν τόσο ο κ. Μάνταλος, όσο και ο κ. Κουντεμάνης, σε συνομιλία που είχαμε.

Στα μελανά της αναμέτρησης, κάτι το οποίο πρέπει να προσέξουν οι άνθρωποι του αξιόλογου αθλητικού σωματείου του Ερμή Σχηματαρίου, το τμήμα κερκίδας – ευτυχώς μειοψηφικό – το οποίο σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα χυδαιολογούσε με βαρύτατες εκφράσεις σεξιστικού μίσους παρελθούσης τακτικής, αδιακρίτως, κατ΄επανάληψη και ασκόπως ακόμα και όταν φαινομενικά το παιχνίδι είχε «τελειώσει» υπέρ του Ερμή. Την ώρα δε, που δίπλα τους κάθονταν οικογένειες, παιδιά και φίλαθλοι που χειροκροτούσαν την προσπάθεια της ομάδας τους.

Το παραπάνω σχόλιο δεν έχει επ’ ουδενί πρόθεση να πλήξει το γηπεδούχο σωματείο, αλλά κινείται στη λογική μιας συλλογικής προσπάθειας από όλα τα υγιή στοιχεία του μπάσκετ να απομονωθούν αυτά τα φαινόμενα που αμαυρώνουν τις προσπάθειες αθλητών και διοικήσεων.