Καταιγιστικός ο Βύζας μοίρασε γκολ και θέαμα

Μετά το έθιμο της πρωταπριλιάς και των αθώων ψεμάτων, σήμερα 2 Απριλίου, ο Βύζας είπε τη δική του αλήθεια μέσα στο γήπεδο, αφού επικράτησε ολοκληρωτικά τoυ A.O. Χαλκίδας με 5-0 για την 22η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής του 3ου Ομίλου.

Από την πρώτη στιγμή οι παίκτες του Βύζα έδειξαν πως μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να πάρουν τον αγώνα. Στο πρώτο λεπτό, κιόλας, μετά από σκληρή πίεση, από τη μέση και κάτω, η άμυνα της Χαλκίδας βραχυκύκλωσε και ο Στρατιδάκης ήταν σε καίρια θέση πραγματοποιώντας το 1-0.

Το 2-0 ήρθε από τον Μάριο Μουσκάι, όπου με ένα καταπληκτικό σουτ 3 μέτρα περίπου έξω από τη μεγάλη περιοχή της Χαλκίδας κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας σαφές πλέον προβάδισμα στο σκορ, αλλά και στην ψυχολογία της ομάδας γενικότερα.

Με τα πόδια λυμένα οι παίκτες του Βύζα και παίζοντας καλό ποδόσφαιρο βρέθηκαν να προηγούνται με 3-0 στο 37′ με γκολ του αρχηγού τους, Φυσαράκη. Μια ωραία ενέργεια του αρχηγού από το δεύτερο δοκάρι της άμυνας της Χαλκίδας με κεφαλιά ακριβείας.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Βύζας πάει για ημίχρονο με 3 γκολ προίκα, λίγο πριν την εκπνοή του σαρανταπενταλέπτου στο 43′, ο Δουκάκης με διπλή προσπάθεια μετά από εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Χαλκίδας «έγραψε» το 4-0.

Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε στο 58ο λεπτό και πάλι με τον Δουκάκη μετά από ολέθριο λάθος του τερματοφύλακα της Χαλκίδας στην προσπάθειά του να αποκρούσει το πολύ δυνατό σουτ του Σαχόλι. Δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα και ο Δουκάκης εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και έκανε το 5-0 ολοκληρώνοντας ένα σπουδαίο απόγευμα για την ομάδα του Βύζα που ήθελε τη νίκη και την πήρε χωρίς καμιά αμφισβήτηση.

Μοναδικός ίσως διασωθείς από την ομάδα της Χαλκίδας ο Απ. Μπαλωμένος που πέτυχε ένα γκολ το οποίο ακυρώθηκε καθώς και ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο.