Ηρακλής – ΝΕΜ 80-72

Ο Ηρακλής επικράτησε της Νεανικής Εστίας Μεγαρίδος σε αναμέτρηση για τη δεύτερη αγωνιστική της Elite League με 80-73. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν το προβάδισμα. Ο Ηρακλής κατάφερε και έφτιαξε διαφορά 7 πόντων (13-6) στα μέσα της περιόδου με τον Νίκο Αγγελόπουλο και τον Κώστα Σωτηράκη η «φλόγα» ροκάνισε την διαφορά στο καλάθι (15-13). Ένα τρίποντο στην εκπνοή της πρώτης περιόδου έστειλε τον Ηρακλή στο +7 ( 20-13).

Όπως έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έτσι συνέχισε ο Ηρακλής. Με δυο σερί τρίποντα η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 13 (26-13). Ο Τζάκσον Ντουμπίνσκι και ο Δημήτρης Γερομιχαλός με διαδοχικά καλάθια ΝΕΜ μείωσαν στους 6 πόντους (26-20). Η περιφερειακή ευστοχία των φιλοξενουμένων δεν επέτρεπε στη ΝΕΜ να πάρει προβάδισμα με το ημίχρονο να την βρίσκει πίσω με 36-32.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Δημήτρη Γερομιχαλού (36-34). Η ΝΕΜ συνέχισε την καλή δουλειά στην άμυνα και με τρίποντο του Βασίλη Ζαρκαδούλα έφερε το παιχνίδια στα ίσα (39-39). Ο Νίκος Αγγέλοπουλος έδωσε για δεύτερη φορά προβάδισμα στο σκορ την ΝΕΜ (41-42) με 5:47 για το τέλος του δεκαλέπτου. Οι δεύτερες ευκαιρίες του Ηρακλή από επιθετικά ριμπάουντ έκαναν μεγάλη ζημία, με τον Ηρακλή να κλείνει μπροστά και το 3ο δεκάλεπτο (57-55).

Ο Δημήτρης Γερομιχαλός έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια με τη φανέλα της ΝΕΜ και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής καθώς σημείωσε το 60-60 πριν ο Άγγελος Γκάτζιας ξαναβάλει μπροστά την ομάδα των Μεγάρων με 60-62.

Με 4:40 για την λήξη του αγώνα ο Νίκος Παπαρέγκας με μεγάλο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Ηρακλή με 5 πόντους (71-66). Στα τελευταία λεπτά η «φλόγα» δεν μπόρεσε στην επίθεση να βρει τις λύσεις και γνώρισε την ήττα από τον Ηρακλή με 80-72.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο άμεσος συνεργάτης του coach Μάνταλου, Γιάννης Μήτσιαλος αναφέρθηκε στην βελτίωση της ομάδα της ομάδας του αλλά και στην παρουσία του κόσμου του Ηρακλή:

“Να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Ηρακλή, κέρδισε δίκαια αλλά και στον κόσμο που βρέθηκε στο Ιβανώφειο. Ήταν υπέροχη η ατμόσφαιρα και το απολαύσαμε και εμείς. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, χάσαμε κάποια κρίσιμα ριμπάουντ μετά από βολές. Αυτές οι λεπτομέρειες ήταν που έκαναν τη διαφορά. Κρατάμε την προσπάθεια των παιδιών, είχαμε καλύτερη εικόνα από το παιχνίδι με το Μαρούσι και πάνω σε αυτό θα πατήσουμε να διορθώσουμε τα λάθη μας για να πάμε καλύτερα στη συνέχεια. Έχει δρόμο ακόμα το πρωτάθλημα και πιστεύω ότι θα κάνουμε τις νίκες που θέλουμε για να πάμε όσο ψηλότερα μπορούμε“.

Δεκάλεπτα: 20-13, 36-32, 57-55, 80-73.