ΝΕΜ: Ξεκίνημα με νίκη στη νέα σεζόν

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη νέα σεζόν στην Elite League Ερρίκος Ντυνάν 2023-24 η ΝΕΜ, η οποία επικράτησε του Χαριλάου Τρικούπη με 74-65. Η ανακοίνωση της ΝΕΜ αναφέρει ότι το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν διαφορά 7 πόντων στα πρώτα λεπτά, όμως γρήγορα οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήραν προβάδισμα.

Ο αγώνας είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, με τις δύο ομάδες να δείχνουν το ανταγωνιστικό προφίλ του φετινού πρωταθλήματος, αλλά και το άγχος που υπήρχε για την πρεμιέρα. Ένα άγχος που βάρυνε περισσότερο τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήθελαν να ξεκινήσουν με θετικό πρόσημο τη σεζόν, ειδικά μπροστά στον κόσμο τους, εξ ου και ο Χαρίλαος Τρικούπης βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με +10.
Στα μέσα του β’ ημιχρόνου η απόφαση του Γιώργου Μάνταλου να πρεσάρει η ομάδα του σε όλο το γήπεδο απέδωσε καρπούς, με τους φιλοξενούμενους να υποπίπτουν σε πολλά λάθη. Η πίεση έβαλε στο παιχνίδι και τον… μόνιμο πλέον 6ο παίκτη, τον κόσμο, οι φωνές του οποίου λειτούργησαν ενθαρρυντικά για ακόμα μία φορά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ τα πάντα ήταν σε ισορροπία μίλησε στο τέλος η καρδιά και η θέληση των παικτών της «φλόγας» για να φτάσουν στη νίκη. Οι προσωπικές ενέργειες των Γκάτζια και Μπράντφορντ, οι αυτοθυσίες του Άκη Καλλινικίδη, ο οποίος στα 45 του έπεφτε για το ένα κλέψιμο μετά το άλλο, αποτελώντας πρότυπο για τις επόμενες γενιές, αλλά και οι λειτουργικές άμυνες, επέφεραν το τελικό 74-65.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν, ποιος άλλος, το «τοτέμ» του συλλόγου μας, Άκης Καλλινικίδης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με double double, έχοντας 10 πόντους, 10 ασιστ και 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Πριν την έναρξη του αγώνα η ΝΕΜ θέλησε να τιμήσει τον πρώην παίκτη της και νυν αθλητή του Χαριλάου Τρικούπη, Βασίλη Ζαρκαδούλα, για την συνεισφορά του στην περσινή πορεία της ομάδας. Παράλληλα, τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή για τον «δικό» μας, Τάκη Σάλτα, αλλά και για τον Γιάννη Ιωαννίδη, που έφυγαν πρόσφατα από τη ζωή.