Έντονος συναγωνισμός στο Energy Aquathlon Champioship στη Βαρέα Μεγάρων

Οι μικροί μας αθλητές συγκίνησαν στο Πανελλήνιο ΠρωτάθλημαAquathlon 2018 για τις κατηγορίες Παίδων – Κορασίδων Α & Β, Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α & Β που διεξήχθη παράλληλα. Την παράσταση έκλεψε το Aquathlon Mixed Relay!

Την Κυριακή 27 Μαΐου 2018 πραγματοποιήθηκε το Energy Aquathlon Championship 2018 και παράλληλα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Aquathlon 2018 για τις κατηγορίες Παίδων – Κορασίδων Α & Β, Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α & Β, μια συνδιοργάνωση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Τριάθλου και του Δήμου Μεγαρέων δια του Ν.Π.Δ.Δ. Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Αθλητισμού “Ηρόδωρος”.

Ο καλός καιρός βοήθησε τους παρευρισκόμενους να ευχαριστηθούν την όμορφη παραλία της Βαρέας Μεγάρων και να κολυμπήσουν στα κρυστάλλινα νερά της περιοχής, συμμετέχοντες και θεατές. Στον αγώνα παρευρέθηκε επίσης ο Δήμαρχος Μεγαρέων κ. Γρηγόρης Σταμούλης, η Πρόεδρος κα Ιωάννα Ρήγα και ο Αντιπρόεδρος κ. Ιωάννης Σταμούλης του Ν.Π.Δ.Δ. «Ηρόδωρος» και ο πρώην Αντιδήμαρχος και δημοτικός σύμβουλος Μεγαρέων κ. Ιερόθεος Πολυχρόνης.

Παράλληλα, ο αγώνας Energy Aquathlon Championship των κατηγοριώνAge – Group ήταν ανοιχτός προς όλους τους αθλητές και αθλούμενους με ή χωρίς δελτίο αθλητή Ε.Ο.ΤΡΙ., έχοντας σκοπό την προώθηση των Multisports και την καλλιέργεια αθλητικής κουλτούρας.

Νικήτρια της γενικής κατηγορίας του Αquathlon μεγάλης απόστασης (1000 μέτρα κολύμβηση + 5 χιλιόμετρα τρέξιμο) ήταν η Ντενίζ Δημάκη με χρόνο 37:58, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Βασιλική Μαρία Τσακάκου , η οποία τερμάτισε σε χρόνο 42:05. Την τριάδα των νικητριών έκλεισε η Στεφανία Παντελιδάκη κάνοντας την απόσταση σε 44:41.

Στη γενική κατηγορία αντρών νικητής ήταν ο Παναγιώτης Δημόπουλος, ο οποίος τερμάτισε σε 32:04. Η προσπάθειά του ήταν αξιόλογη, καθώς κατάφερε να κερδίσει μαζί και τη Super Sprint απόσταση του ίδιου αγωνίσματος. Στη δεύτερη θέση της μεγάλης απόστασης του Aquathlon ο Δημήτρης Σταματίου με χρόνο 32:46, αφήνοντας στην τρίτη θέση τον Άγγελο Μαυρογιάννη με χρόνο 35:32.

Τοsuper sprint Aquathlon (500 μέτρα κολύμβησης και 2,5 χιλιόμετρα τρέξιμο) κέρδισε στη γενική κατηγορία αντρών με 19:42 ο Παναγιώτης Δημόπουλος, με δεύτερο τον Θανάση Πεθεριώτη (21:27) και τρίτο τον Παναγιώτη Γεωργοβασιλόπουλο (22:35).

Τη σκυταλοδρομία στη «μεγάλη» απόσταση, κέρδισε η ομάδα Κώττη Κωνσταντίνου και του Τάσου Ροδίτη με συνολικό χρόνο 37:36.

Συγκινητική ήταν η στιγμή που η Μαρία Σαμπανίδου, η Iron- Samba, η μεγάλη μαχήτρια της ζωής επέστρεψε στην αγωνιστική δράση κολυμπώντας το ένα χιλιόμετρο της μεγάλης απόστασης του aquathlon. Για την Μαρία η ολοκλήρωση αυτής της απόστασης ήταν άλλος ένας άθλος που κατάφερε να ολοκληρώσει, καταχειροκροτούμενη από τους συγκινημένους θεατές και αθλητές.

Πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και συναγωνισμό είχε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα των μικρών κατηγοριών που διεξήχθη παράλληλα. Οι Παίδες και Κορασίδες διαγωνίστηκαν στο Youth  Aquathlon, στη super sprint απόσταση. Όσον αφορά τα αγόρια, νικητής στην Κατηγορία των Παίδων Α’ ήταν ο Οδυσσέας Αγγελίνας με χρόνο 21:17, ενώ στους Παίδες Β’ ο Θωμάς Κατραούρας με χρόνο 16:19. Στα κορίτσια, νικήτρια ήταν στις Κορασίδες Α’ ηRobyn Woodgate με χρόνο 17:42 και στις ΚορασίδεςB’η Αγγελική Τζόλα με 17:52.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα των μικρότερων κατηγοριών περιελάμβανε 200 μέτρα κολύμβηση και 1 χιλιόμετρο τρέξιμο. Νικητής στους Παμπαίδες Α΄ ο Μάξιμος Αϊβατίδης με 8:22 και στους Παμπαίδες Β’ ο Φίλιππος Αϊβατίδης με 9:38. Στην Κατηγορία των Παγκορασίδων Α’ νικήτρια αναδείχθηκε η Ιουλιανή Τζόλα με  χρόνο 8:28 και στις Παγκορασίδες Β’ η Βάλια Ανδροτσοπούλου με 10:41.

Την παράσταση έκλεψε, όπως ήταν αναμενόμενο, το αγώνισμα Aquathlon Mixed Relay που η διοργάνωση έφερε για πρώτη φορά στην Ελλάδα. Η μάχη για τη νίκη ήταν αμφίρροπη, με πολλές εναλλαγές στην πρωτοπορία. Πρωταγωνίστριες ήταν οι ομάδες της ΑΕ Κερατσινίου και του ΓΑΣ Ιλισού. Τελικά μετά από μια συγκλονιστική μάχη νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε η ΑΕ Κερατσινίου με 22:26 που αποτελούνταν από τον Δημήτρη Σταματίου, τη Δήμητρα Καρκάνου και τον Γρηγόρη Σουβατζόγλου, αφήνοντας στη δεύτερη το ΓΑΣ Ιλισό με 22:38, που αποτελούνταν από τον Λαγό, την Ντενίζ Δημάκη και τον Άγγελο Μαυρογιάννη. Την τρίτη θέση κατέκτησε η ομάδα του ΑΣ Παλμού με 24:25.

Ευχαριστούμε όσους βοήθησαν για τη διεξαγωγή του αγώνα. Τους χορηγούς μας Φυσικό Μεταλλικό νερό Βίκος, Pearl Izumi, Zone3, τον Αντιδήμαρχο Μεγαρέων κ. Κωνσταντίνο Φυλακτό για την πολύτιμη βοήθειά του, τοAQUA MARE και το KOZI Beach Bar που φιλοξένησαν τον αγώνα, την ομάδα Loutraki Lifeguard στη ναυαγοσωστική κάλυψη, το Κεντρικό Λιμεναρχείο Ελευσίνας και την Τροχαία Μεγάρων που διασφάλισαν τις διαδρομές του αγώνα,