«Χάρισε» βαθμούς ο Βύζας στον Απόλλωνα Πάργας

Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Βύζας με τον Απόλλωνα Πάργας στο Δημοτικό Γήπεδο Μεγάρων, σήμερα Κυριακή 19 Φεβρουαρίου, για τη 15η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Σε ένα σχετικά εύκολο, θεωρητικά, παιχνίδι για τον Βύζα όλα έβαιναν καλώς, αφού οι παίκτες του είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με σύμμαχο τον καλό καιρό αλλά και τον φίλαθλο κόσμο του κατάφερε το πρώτο του τέρμα στο 41ο λεπτό μετά από εξαιρετική ενέργεια των Κωνσταντινίδη και Δουκάκη, δεξιά και έξω από τη μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα, τροφοδοτώντας με σέντρα τον Αργύρη Στρατιδάκη, ο οποίος οριζοντιώθηκε και με κεφαλιά κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης ομάδας. Ο Στρατιδάκης είχε μπει αλλαγή στη θέση του Μπουντόπουλου μετά από τον τραυματισμό του.

Στο 54ο λεπτό ο βοηθός διαιτητής τού κ. Μπεκιάρη υπέδειξε τον Στρατιδάκη, του Βύζα, εσφαλμένα σε θέση οφσάιντ στερώντας ενδεχομένως ευκαιρία για δεύτερο τέρμα. Και αφού κάτι καλύτερο δεν έγινε μέχρι εκείνη τη στιγμή για τον Βύζα, συνέβη το ατυχές στο 60ο λεπτό όταν από ολέθριο λάθος του τερματοφύλακά του, Χαλκίδη μετά από επιστροφή της μπάλας από αμυντικό, δεν κατάφερε να την απομακρύνει εκτός περιοχής και ο Σιδέρης του Απόλλωνα Πάργας εκμεταλλεύτηκε τη λάθος ενέργειά του και έκανε το 1-1.

Όλοι σχεδόν οι παίκτες του Βύζα προσέτρεξαν στον τερματοφύλακα Χαλκίδη για να τον εμψυχώσουν και να δώσουν συνέχεια στο παιχνίδι προσπαθώντας για ένα δεύτερο γκολ, το οποίο ωστόσο δεν ήρθε ποτέ, ούτε κατά τη διάρκεια του κανονικού αγώνα ούτε και κατά τη διάρκεια των 8 λεπτών των καθυστερήσεων. Ήταν μια ατυχής στιγμή που δυσκόλεψε την προσπάθεια του Βύζα για νίκη και τώρα το καλό αποτέλεσμα στη Ζάκυνθο για την επόμενη αγωνιστική αποτελεί μονόδρομο εάν θέλει να διατηρηθεί στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Στα θετικά της αγωνιστικότητας των παικτών του Βύζα και το γεγονός ότι στις περισσότερες φάσεις του αγώνα οι παίκτες του «έμπαιναν» πρώτοι και πιο συγκεντρωμένοι.