ΑΠΣ Κύζικος – Φοίνικας Σύρου 3-2 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα στο κλειστό των Αγ. Θεοδώρων, η Κύζικος επικράτησε με 3-2 σετ του Φοίνικα Σύρου στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής της Volley League, στο ντεμπούτο του Νίκου Νεόφυτου στον πάγκο της ομάδας.

Ο αγώνας ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ, είχε εναλλαγές στο σκορ και πάθος σχεδόν σε κάθε φάση. Η Κύζικος είχε φοβερό μπλοκ και πολύ καλή άμυνα, ενώ ο Φοίνικας στηρίχτηκε στο σερβίς, αλλά έκανε πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια.

Πρώτος σκόρερ της Κυζίκου ήταν ο Ματσιέλ με 35 πόντους εκ των οποίων οι 3 ήταν άσσοι και οι 5 μπλοκ. Ο Φοίνικας είχε πρώτο σκόρερ τον Μρντακ που σημείωσε 30 πόντους, ενώ ο Πάρις σημείωσε τους 6 από τους 14 άσσους της ομάδας του.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε ακόμα και με +6 (16-10) αλλά η Κύζικος κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα 22-22 και μετά να πάρει το 1ο σετ 30-28 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Ο Φοίνικας με πίεση στο σερβίς και βελτιωμένη υποδοχή κατάφερε να πάρει σχετικά άνετα το 2ο και το 3ο σετ και από εκεί και πέρα άρχισε η μεγάλη μάχη. Με την είσοδο του Σόουζα η Κύζικος βελτίωσε την υποδοχή και την άμυνα και με δύο σερί 3-0 κατάφερε να προσπεράσει τον Φοίνικα 21-18 και εν τέλει να πάρει το σετ με λάθος των φιλοξενούμενων και επίθεση από τον Ματσιέλ. Στο 5ο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα αλλά η Κύζικος προσπέρασε με 6-4 και κράτησε τη διαφορά μέχρι τέλος.

Τα σετ: 3-2 (30-28, 22-25, 18-25, 27-25, 15-13)

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 10 (7/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σονάρι 12 (7/14 επ, 5 μπλοκ), Γκούλακ 13 (11/15 επ, 2 μπλοκ, 19% υπ – 19% άριστες), Κρέτσης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ματσιέλ 35 (27/49 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 52% υπ – 21% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 62% υπ – 38% άριστες), Μπεκιάρης 1 (1/1 επ), Δρογκάρης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 8 (8/16 επ, 56% υπ – 31% άριστες), Θεοδωρόπουλος, Λυκούρεσης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Μρντακ 30 (25/49 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πάρις 9 (2/3 επ, 6 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (5/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 23 (20/36 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ – 36% άριστες), Εφραιμίδης 13 (13/24 επ, 51% υπ – 35% άριστες) / Ζήσης (λ, 67% υπ – 33% άριστες), Κουμιώτης (λ), Σούρδι 3 (1/4 επ, 2 άσσοι, 80% υπ – 20% άριστες).