Βύζας Μεγάρων – Ζακυνθιακός 1-2

Ήττα για τον Βύζα από τον Ζακυνθιακό για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ Εθνικής. Υπενθυμίζουμε, ότι ο Βύζας είχε ήδη εξασφαλίσει την παραμονή του από το προηγούμενο παιχνίδι.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για την μνήμη της συζύγου του προπονητή του Βύζα, Βασίλη Στασινόπουλου, που έφυγε από τη ζωή πριν από λίγες ημέρες.

Λιγοστός κόσμος στις κερκίδες του Σταδίου Μεγάρων, αφενός επειδή το παιχνίδι διεξήχη νωρίτερα από το αναμενόμενο, αφετέρου δε, επειδή και οι δύο ομάδες δεν διεκδικούν κάτι και αγωνίζονται μόνο για το γόητρό τους.

Ο Βύζας μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 3ο λεπτό με τον Παπαδόπουλο να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ μετά από φάση διαρκείας και κόρνερ του Στρατάκη στα καρέ του Διαμαντή.

Δεύτερη μεγάλη φάση για τον Βύζα στο 7ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Σελμανάϊ και κεφαλιά του Αλεβίζου λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Βύζα να έχει την κατοχή της μπάλας, ο Ζακυνθιακός προηγήθηκε σε μία αντεπίθεση, όπου μετά από κεφαλιά-πάσα του Καλογέρη, ο Καραμαλίκης πιάνει το σουτ στην κίνηση και πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο τέρμα για το 0-1.

Στη συνέχεια ο Βύζας συνέχισε την πίεση, ενώ οι παίκτες του Ζακυνθιακού ξεκίνησαν τις βουτιές στον αγωνιστικό χώρο, σταματώντας τον ρυθμό και προκαλώντας εκνευρισμό σε παίκτες και φιλάθλους του Βύζα.

Στο 40ο λεπτό, οι παίκτες του Ζακυνθιακού αλλάζουν την μπάλα κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ, με τον επόπτη να σηκώνει την σημαία υποδεικνύοντας offside, ωστόσο ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί και μετά τη σέντρα που επιχείρησε ο Λιβέρης, ο Καραμαλίκης με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματά του και της ομάδας του.

Αυτή η απόφαση της εξέλιξης της φάσης, με τον επόπτη εν τω μεταξύ να κατεβάζει τη σημαία, έφεραν τις αποδοκιμασίες του κόσμου, καθώς και τα παράπονα των παικτών του Βύζα προς τον διαιτητή, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι.

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Βύζας έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Διαμαντή να αποκρούει με δυσκολία φάουλ του αρχηγού του Βύζα, Στρατάκη.

Με την έναρξη του Β ημιχρόνου, ο Βύζας μπήκε δυνατά χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Παπαδόπουλο που μπήκε στην περιοχή αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή με αυτοθυσία του Παυλίδη.

Στο 50ο λεπτό, ο Στρατάκης με δυνατό σουτ αρκετά έξω από την περιοχή πέτυχε ένα όμορφο τέρμα, με το οποίο “έκλεισε” και το τελικό σκορ. Στη συνέχεια του παιχνιδιού, ο Ζακυνθιακός συνεχώς αμυνόταν, οι παίκτες του συνέχισαν τις καθυστερήσεις, ενώ οι παίκτες του Βύζα ανορθόδοξα προσπαθούσαν να επιτεθούν με σέντρες, χωρίς να καταφέρουν να σπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Μοναδική καλή φάση στο 85' σε τετ α τετ του Ανδριανόπουλου, με τον Διαμάνη να αποκρούει με το σώμα.

Στα συν της αναμέτρησης, η παρουσία για 20 λεπτά στο αγωνιστικό χώρο του νεαρού συμπολίτη μας, Ιερ. Βαρελά.

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ: Διαμαντής, Χουστουλάκης, Δημακάκος, Διαμαντόπουλος, Κορομηλάς, Αλεβίζος (73' Ανδριανόπουλος), Μητρόπουλος, Κολιόπουλος, Παπαδόπουλος (73' Βαρέλας), Στρατάκης, Σελμανάϊ (83' Χαμπιλάϊ).

ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ: Διαμαντής, Τσαλέκου, Κολοβάκης, Λιβέρης, Νίκου, Παυλίδης, Πέττας (37' Σκοζάϊ) Κωστάκης, Καραμαλίκης, Καλογέρης