Βύζας Μεγάρων – ΑΟ Λεβάντε Ζακύνθου 5-2

Επιστροφή στις νίκες για τον Βύζα, καθώς επιβλήθηκε με το ευρύ 5-2, απέναντι στον τελευταίο της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής, ΑΟ Λεβάντε Ζακύνθου. MVP της αναμέτρησης ήταν ο Αλέξανδρος Μαζιώτης του Βύζα, που με δικές του προσωπικές ενέργειες και ασίστ προήλθαν μερικά από τα τέρματα των κιτρινόμαυρων, ενώ ο ίδιος σημείωσε το 5ο γκολ.

Πιο αναλυτικά, ο Βύζας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 7ο λεπτό, ο Βλάχος σουτάρει με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Μαζιώτης, με τον Βαρδακώστα να πιάνει την κεφαλιά από την μικρή περιοχή και η μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα (17') ο Αλέξ. Μαζιώτης με ωραία ατομική ενέργεια δίνει την ασίστ στον Τσακώνη, βγάζοντας τετ α τετ, με τον τελευταίο να μη δυσκολεύεται να ανοίξει το σκορ. Στο 29ο λεπτό, ο Αλεξ. Μαζιώτης επιχείρησε ένα ωραίο σουτ, φάση η οποία ήταν και η τελευταία για το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Πλατέλα, σημειώνοντας έτσι το πρώτο γκολ της ομάδας του για το φετινό πρωτάθλημα. Η απάντηση του Βύζα ήταν άμεση, καθώς στο 56ο λεπτό, ο Βλάχος με ωραίο σουτ μέσα στην περιοχή μετά από κόρνερ του Μαζιώτη έκανε το 2-1. Είχε προηγηθεί τράβηγμα στον Μαζιώτη μέσα στην περιοχή, στην αμέσως προηγούμενη φάση, η εξέλιξη της οποίας έφερε το κόρνερ για τον Βύζα.

Δύο λεπτά αργότερα (58') ο Βλάχος έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα, ενώ στο 62' οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να μειώσουν στο σκορ.

Στο 71' ο Αλ. Μαζιώτης επιχείρησε ένα καλό σουτ και δύο λεπτά αργότερα (73') ο Μπαντούνας σημείωσε το 3-1. Οι παίκτες του Βύζα δεν επαναπαύτηκαν και στο 75ο λεπτό πέτυχαν το 4-1 με τον Βλάχο.

""

Στο 78ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με ωραία εκτέλεση φάουλ και στο 85ο λεπτό ο Μαζιώτης πέτυχε το 5-1 μετά από σουτ του Παιδάκη και απόκρουση του τερματοφύλακα του ΑΟ Λεβάντε.

Τέλος, στο 89' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 5-2.

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ (Δημήτρης Μανταλόβας): Λαμπρόπουλος, Κούρτης, Δημακάκος (65’ Λένος), Μπαντούνας, Βαρδακώστας, Τσονκόφ, Παιδάκης, Μαζιώτης Ιερ. (65’ Ρόγκας), Τσακώνης (69’ Μπράχο), Μαζιώτης Αλ., Βλάχος.

Α.Ο. ΛΕΒΑΝΤΕ (Θανάσης Σταματόπουλος): Βοζαΐτης, Κοντούλης, Γεωργούσης (82’ Κολομπάκης), Τζιαφέρης Αθ., Οικονομόπουλος, Σιδηρόπουλος, Κωστακιώτης, Λαλαής (70’ Σκιαδόπουλος), Μαρούδας Μ., Μπινιχάκης (57’ Μουσάι), Πλατέλλας.