Στην Α2 η ΝΕΜ BC μετά το 75-72 επί του ΔΟΥΚΑ – Δηλώσεις παικτών και Μάνταλου [βίντεο]

Μετά από ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, που όπως ήταν αναμενόμενο ήταν αρκετά απαιτητικό και δύσκολο, η Νεανική Εστία Μεγαρίδος τσεκάρισε το εισιτήριο για την άνοδό της στην Α2 κατηγορία δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος, αφού επικράτησε με 75-72 επί του Δούκα.

Σε μια κατάμεστη έδρα, παίζοντας πότε χαλάρα, πότε αγχωμένα στην αρχή, κατάφερε να αποσπάσει χρυσή νίκη «στον πόντο» από τον αντίπαλο Δούκα, ο οποίος δημιούργησε αρκετά προβλήματα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση της ΝΕΜ, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι αρκετά κοντά καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα χωρίς καμιά ομάδα από τις δύο να αποκτά προβάδισμα ασφαλείας. Δεν ήταν και λίγες οι φορές που ο Δούκας παραλίγο να χαλάσει την αποψινή «γιορτή» της ΝΕΜ.

Η ομάδα όμως του Γιώργου Μάνταλου με τις έμψυχες, και αρκετές σε ψυχολογικά αποθέματα, εφεδρείες ισορρόπησε το παιχνίδι όσες φορές ακριβώς ήταν αρκετές για να πάρει τη νίκη και το θετικό αποτέλεσμα. Με αποκορύφωμα το δύσκολο και κρίσιμο 4ο δεκάλεπτο, όπου ένα ριμπάουντ του Γκάτζια, ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα και μία εξαιρετική άμυνα από τον Νίκο Καλλινικίδη 3 δεύτερα πριν τη λήξη, έδωσαν τη σφραγίδα στη νίκη της ΝΕΜ επί του Δούκα.

Τέλος καλό, όλα καλά για τη ΝΕΜ, μετά από μια δύσκολη χρονιά και πετυχαίνοντας έναν στόχο όπου για πολλούς φαινόταν σχεδόν άπιαστος.

Στο βίντεο που ακολουθεί δηλώσεις του δημάρχου, Γρηγόρη Σταμούλη, παικτών και συντελεστών της ΝΕΜ και του προπονητή Γιώργου Μάνταλου.