Ο Μίμας μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Βύζα κέρδισε με 2-1

Ο ΑΟ Μίμας-Μικρασιατική ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Βύζα, στο κατάμεστο στάδιο Μεγάρων, καθώς πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 95ο λεπτό, έχοντας δεχτεί την ισοφάριση 2 λεπτά νωρίτερα!

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο δείχνοντας να θέλουν περισσότερο τη νίκη, ενώ πέτυχαν και το 1-0 με τον Μπαγδάτογλου στο 20′ μετά από τραγικό λάθος του Ανδρέου του Βύζα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Βύζα είχαν την υπεροχή και μέχρι το 70′ δεν είχαν δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση. Ωστόσο ο Βούκα έχασε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες, ενώ σε μία κεφαλιά του Δρίτσα ο πολύ καλός Μάπας αντέδρασε σωστά.

Στο 87′ ο Έβερετ έπιασε την κεφαλιά και τον αμυντικό του Μίμα να διώχνει πάνω στη γραμμή, με τους κιτρινόμαυρους να φωνάζουν για τέρμα υπέρ τους.

Ο Βύζας συνέχισε να πιέζει και στο 92′ ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά του Έβερετ μετά από σέντρα του Κλωνάρη, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βλαχοκυριάκος έδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

ΑΟ Μίμας-Μικρασιατική (Χάρης Κουστέρης): Μάππας, Τζαφέρης, Γκουτσούλας, Συριανός, Νότα, Μαρουλής, Λέζη(65’Τοπάλης), Μανώλης, Μπαγδάτογλου(90+ Ασπιώτης), Βλαχοκυριάκος, Πατσιονίδης(36’ Χαμπιλάι-81’Ζουμπαρίδης).

Βύζας Μεγάρων (Μάκης Πανταζής): Ανδρέου, Μουσκάι, Χάρμπαλης (80’Μαυρονάσος), Εβερετ, Εμετόβ, Κουρκούτης, Βούκα, Καραγιάννης, Φλέγκας, Κλωνάρης, Δρίτσας.