Νίκη του Μεγαρικού στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ ΕΠΣΔΑ

Στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ ΕΠΣΔΑ ο Μεγαρικός ήρθε αντιμέτωπος με τον Ερμή Άνω Λιοσίων στο Δημοτικό Γήπεδο Νέας Περάμου την Κυριακή 29 Οκτωβρίου και επικράτησε με 1-0.

Δείτε τ δελτίο τύπου:

Με νίκη 1-0 έκανε το ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΔΑ, η ομάδα μας κόντρα στον πολύ καλό Ερμή Άνω Λιοσίων.

Από την αρχή του αγώνα μπήκαν πολύ δυναμικά και οι δύο ομάδες, που και οι δύο προσδοκούσαν την νίκη.

Στο 39’ ο Ερμής κέρδισε ένα πέναλτι όπου εκτέλεσε ο Πετρίδης αλλά ο πορτιέρο μας Τάσος Ανδρέου δεν του έκανε την χάρη και το απέκρουσε. Σε μόλις τέσσερα λεπτά στο 43’ ακριβώς το ίδιο σκηνικό, από την αντίθετη φορά όμως, όπου το πέναλτι εκτέλεσε ο Σερταρίδης και έπιασε ο Ματουσιάκ, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν αρκετές φάσεις για γκολ αλλά μέχρι το τέλος σχεδόν δεν είχε πραγματοποιηθεί κανένα τέρμα. Στο 90’ όμως Μεγαρικός «πήρε» το ντέρμπι επικρατώντας με 1-0 του Ερμή Άνω Λιοσίων και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα. Το «χρυσό» γκολ της νίκης για την ομάδα του Γιώργου Χατζή σημείωσε στο 90’ ο Βασιλειάδης με μία εξαιρετική ενέργεια εφάμιλλη της κλάσης του.

Ευχάριστη νότα έδωσαν και οι μικροί ποδοσφαιριστές της ακαδημίας μας, που συνόδευσαν τους παίκτες των δύο ομάδων κατά την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

Το Διοικητικό Συμβούλιο της ομάδας νιώθει την ανάγκη να ευχαριστήσει τον κόσμο του Μεγαρικού, που συμπαραστέκεται στην ομάδα και αρχίζουν οι κερκίδες και γεμίζουν.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΜΕΓΑΡΙΚΟΣ: Ανδρέου, Γεωργακής, Χριστοδουλίδης, Μαυρίδης, Μωραΐτης, Βασιλειάδης, Στέφας (65’ Άλκος), Στεφανίδης, Σερταρίδης (78’ Καλιπέτσης), Κουφής (75’ Μητρόπουλος), Πετρόπουλος (57’ Σάκοβ).
ΕΡΜΗΣ: Ματουσιάκ, Θάνος, Στέφου, Κοντογιάννης, Κίσσας, Πλακουμέντας, Παπάζογλου, Κεχρής, Ιακωβίδης, Πετρίδης, Χατουτσίδης.