Νίκη για τη ΝΕΜ επί του Ψυχικού σε μία έδρα που «μετράει»

Την 13η νίκη της στο πρωτάθλημα της Elite League Ερρίκος Ντυνάν πανηγύρισε η Νεανική Εστία Μεγαρίδος, η οποία επικράτησε εντός έδρας του Ψυχικού με 78-65. «Η ομάδα μας άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων και με το δίδυμο Γερομιχαλού – Μπράντφορντ να βάζει 52 πόντους, έφυγε με χαμόγελα από το κλειστό» αναφέρει το δελτίο τύπου της ομάδας. Ακολούθως: «Το παιχνίδι ήταν εξ ορισμού δύσκολο κόντρα σε μια ομάδα που θαυμάζουμε και σεβόμαστε απεριόριστα. Η ομάδα μας, έδειξε τον χαρακτήρα της και με αυταπάρνηση και τρομερή άμυνα στην τελευταία περίοδο (11π) πήρε το ματς. Ευχαριστούμε τον υπέροχο κόσμο μας που συνέβαλε για να πετύχουμε ακόμα μια νίκη».

Οι δηλώσεις του coach Μάνταλου και του παίκτη της ΝΕΜ, Αλέξανδρου Κοκορέλη, μετά το τέλος του αγώνα:

Οι δηλώσεις του coach Γιώργου Ρεμεντέλα:

Ο αγώνας

Πάρα πολύ κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Η ΝΕΜ προηγήθηκε με 12-11 με τρίποντο του Γερομιχαλού. Το Ψυχικό απαντούσε με Παπανικολάου και Διαμαντάκο, αλλά ο Γερομιχαλός δεν είχε αντίπαλο, το έβλεπε… βαρέλι από μακριά και διαμόρφωσε το 15-14 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Με τρίποντο του Τσόχλα μπήκε η ΝΕΜ για το 18-14. Η ΝΕΜ διατηρούσε το προβάδισμα και με βολή του Καλλινικίδη έκανε το 24-21 στο 14′. Το Ψυχικό μείωσε με τον Μπαλό, αλλά ο Κρίστιαν Μπράντφορντ με 4 πόντους συνεχόμενους έκανε το 28-23. Ο Παπανικολάου με τρίποντο μείωσε στους 2, 30-28. Η Μεγαρίδα ήταν ουσιαστική και με πόντους των Διόσκουρων, Μπράντφορντ και Γερομιχαλού έστειλαν την διαφορά στους 6, 35-29. Ο Κουκάς με τρεις πόντους, μείωσε στους 3, 35-32. Τελικώς το ημίχρονο έκλεισε στο συν 1 για την ΝΕΜ, 37-36.

Με ένα 6-0 σερί, με τρεις πόντους του Αθανασούλα και τρεις του Διαμαντάκου ξεκίνησε το Ψυχικό το τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 42-37. Με Γκάτζια και Γερομιχαλό απάντησε η ΝΕΜ και ισοφάρισε σε 42-42. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν των… σερί με το Ψυχικό να παίρνει πόντους με Ρος και Παπανικολόπουλου έκανε το 49-45. To Ψυχικό με τρίποντο του Αθανασούλα έκανε το 54-52, αλλά η ΝΕΜ με Μπράντφορντ και Γερομιχαλό έκανε το 60-54.

Με 6-0 σερί μπήκε το Ψυχικό στο δεκάλεπτο και ισοφάρισε σε 60-60 στο 31′. Ο Μπράντφορντ με τρίποντο και βολή, ο Γερομιχαλός με δίποντο και ο Κοκορέλης με γκολ-φάουλ έδωσαν το μεγαλύτερο προβάδισμα στην ΝΕΜ, 69-60 στο 34′. Με τρίποντο του Γκάτζια έγινε 72-62. Τα Μέγαρα με εντυπωσιακή άμυνα έκαναν το 78-62 με 2 λεπτά να απομένουν. H ομάδα μας ήταν ψύχραιμη και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 78-65.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 15-14, 37-36, 60-54, 78-65