«Τελευταία γλυκόπικρη» νίκη της ΝΕΜ με 105-102 επί του Παπάγου

Στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, η Νεανική Εστία Μεγαρίδος υποδέχθηκε σήμερα, Τετάρτη 3 Μαΐου, τον ΑΣ Παπάγου πετυχαίνοντας νίκη με 105-102.

Σκοπός της ΝΕΜ για τον σημερινό αγώνα η επίτευξη του στόχου της παραμονής στην κατηγορία, αλλά και σε συνδυασμό με αποτελέσματα άλλων αγώνων μια ενδεχόμενη παρουσία στα playoffs.

Η ομάδα της ΝΕΜ μπήκε μυαλωμένα στο γήπεδο με τον Γκάτζια να κάνει αισθητή την παρουσία του και έναν εξαιρετικό Χάσα στα πρώτα 4 λεπτά του ξεκινήματος. Καλή άμυνα και βοήθειες σε συνδυασμό με την αστοχία του Παπάγου έδιναν στη ΝΕΜ ισχυρό προβάδισμα – μέχρι και 8 πόντους – ως το σημείο που οι βιαστικές ενέργειες στην επίθεσή της, η αστοχία που γύρισε προς το μέρος της και το τρίποντο βόμβα της αντίπαλης ομάδας, στη λήξη της α’ περιόδου, έφεραν τον Παπάγου ισόπαλο 22-22 με τη ΝΕΜ.

Με το ξεκίνημα της β’ περιόδου η ΝΕΜ έτρεξε μέσα στο γήπεδο και φάνηκε να θέλει να επιστρέψει στο τιμόνι του αγώνα με καλή επίθεση και άμυνα. Πρόβλημα το γεγονός, ότι όσες φορές προσπάθησε να ξεφύγει με πάνω από 5 πόντους βιαστικές και άστοχες προσπάθειές της – π.χ. δύο άστοχα σουτ 3 πόντων Ζαρακαδούλα – έφερνε τον Παπάγου στον αιφνιδιασμό κρατώντας τον σε επαφή με την ισορροπία στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά και πέρα από κάποιες άστοχες βολές της ΝΕΜ, η καλή άμυνά της και η νευρικότητα των παικτών του Παπάγου σε συνδυασμό με το τρίποντο του Ντουμπίνσκι κοντά στη λήξη, ένα αντιαθλητικό φάουλ υπέρ της και ένα εκπληκτικό κάρφωμα από τον Ουάιλι, τον θεαματικότερο παίκτη ίσως της λίγκας (18 πόντους σήμερα), της έδωσαν ένα καλό προβάδισμα 10 πόντων (48-38) για το ημίχρονο.

Μετά από την εξαιρετικά μεγάλη καθυστέρηση (45 περίπου λεπτά) για να ξεκινήσει το β’ ημίχρονο, λόγω της καθυστέρησης στον αγώνα του Ηρακλή με τον Τρίτωνα, οι ομάδες μπήκαν στο παρκέ σαφώς μουδιασμένες με νευρικότητα και έλλειψη συντονισμού. Μετά τα μισά της γ’ περιόδου η ΝΕΜ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι της και η λήξη την βρήκε να προηγείται με 72-61.

Ένας εξαιρετικός Ντουμπίνσκι πήρε όλη την ομάδα στα χέρια του κατά την δ’ περίοδο κυνηγώντας να φθάσει η διαφορά στους 20 πόντους γεγονός που θα την έστελνε στα playoffs. Πράγμα όμως το οποίο κατέστη τελικώς δύσκολο αφού χρειαζόταν να επιτευχθούν μεγάλα σουτ με επιτυχημένες άμυνες και χωρίς λάθη. Λάθη όμως έγιναν και μετά και το σφύριγμα για φάουλ στον Κόη του Παπάγου σε σουτ 3 πόντων και τις 2 τεχνικές ποινές – μία στον Πολυτάρχου για διαμαρτυρία και μία στον πάγκο – το εγχείρημα έγινε σχεδόν ακατόρθωτο. Σαν να μην έφτανε αυτό η ομάδα του Παπάγου πίεσε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο την ομάδα της ΝΕΜ διεκδικώντας τη νίκη από τους νευρικούς παίκτες της, οι οποίοι βεβαίως πάλεψαν με νύχια και με δόντια και δεν επέτρεψαν να συμβεί. Το ταμπλό στο τέλος του αγώνα έγραψε 105-102 υπέρ της ΝΕΜ.

Ο coach Μάνταλος μετά τη λήξη του αγώνα εμφανώς ενοχλημένος δήλωσε: «Η κατηγορία μάς “υποδέχθηκε κάπως σκληρά” μέχρι… το τέλος. Είμαι υπερήφανος για το προϊόν που λέγεται ΝΕΜ. Επιδείξαμε ανωτερότητα προς όλους και όλα και παρά τα όσα μας συνέβησαν εμείς σταθήκαμε στο ύψος μας καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου. Είμαστε εδώ και θα είμαστε και του χρόνου. Συγχαρητήρια σε όλους». Εμφανής βεβαίως και η πικρία του προποηνητή τόσο για την καθυστέρηση έναρξης του β’ ημιχρόνου και αφού η ομάδα προηγείτο με 10 πόντους χάνοντας τον ρυθμό της και το καλό momentum, όσο και για τα «συμβάντα» του αγώνα με την Ελευθερούπολη, που ενδεχομένως παρά το ότι «η ΝΕΜ έφθασε μια ανάσα σήμερα πριν τα playoffs», όπως δήλωσε, δεν τα κατάφερε τελικώς.

υγ + προσωπικό σχόλιο συντάκτη: κάποια σφυρίγματα στο τελευταίο λεπτό προσπάθησαν να δώσουν ένα χιτσκοκικό χαρακτήρα στον αγώνα και ένα σασπένς με… χλιαρό όμως σενάριο.

Παρακολουθήστε τον αγώνα ξανά και τις δηλώσεις του προπονητή Γ. Μάνταλου στο τέλος του βίντεο