ΝΕΜ: «Πέσαμε μαχόμενοι» με τη Δόξα Λευκάδας 67-69

Την πρώτη εντός έδρας ήττα για τη φετινή σεζόν γνώρισε η Νεανική Εστία Μεγαρίδος (ΝΕΜ), η οποία ηττήθηκε από τη Δόξα Λευκάδας με 69-67.

Ανακοίνωση της ομάδας αναφέρει αναλυτικά: Το αποδεκατισμένο από τους τραυματισμούς και τις αποχωρήσεις ρόστερ (οφείλουμε να τονίσουμε ότι και οι φίλοι μας οι Λευκαδίτες είχαν πολλά αντίστοιχα προβλήματα) λύγισε μετά από ένα επιτυχημένο σερί εντός έδρας, ως αποτέλεσμα των παραπάνω προβλημάτων.

Βέβαια, πάλεψε μέχρι τέλους, βρέθηκε πολλές φορές μπροστά στο σκορ και θα μπορούσε να φύγει με τη νίκη στην τελευταία φάση αφού το αμαρκάριστο σουτ 3π. του Τσόχλα βρήκε στεφάνι!
Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, με τους «flamers» να βρίσκονται πίσω στο 10’ με -11.

Οι φωνές του κόουτς και η ανάληψη πρωτοβουλιών από τον Τσόχλα στο β’ δεκάλεπτο βοήθησε ώστε να εξαλειφθεί η διαφορά σύντομα και εν συνεχεία η ΝΕΜ να πάρει το προβάδισμα στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με 39-37.

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι στο β’ ημίχρονο και με ένα σερί 9-2 πέρασαν μπροστά στο σκορ αποκτώντας διαφορά 8 πόντων. Η ΝΕΜ βέβαια δεν είχε πει την τελευταία της και επέστρεψε δίνοντας στο παιχνίδι τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Στην Crunch time το παιχνίδι είχε χιτσοκικό χαρακτήρα με επικές μονομαχίες μεταξύ των παικτών και συνεχείς εναλλαγές του σκορ, στο τέλος όμως του αγώνα η Δόξα ήταν αυτή που χαμογέλασε.

Οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι η Δόξα Λευκάδας ήταν απόλυτα διαβασμένη στο παιχνίδι μας και οφείλουμε να της δώσουμε συγχαρητήρια γι’ αυτό.

Με αυτήν την ήττα η ΝΕΜ έχει πλέον ρεκόρ 5-4 και ξεκινά ένας μίνι Γολγοθάς στο πρόγραμμά της, μιας και έχει να ταξιδέψει σε μια βδομάδα δύο φορές στη Μύκονο, μία για το πρωτάθλημα και μία για το Κύπελλο, ενώ στο μεσοδιάστημα έχει να παίξει με τον Παπάγου εντός και να κλείσει αυτό το 15νθημερο με τον Κόροιβο επίσης στη NEM BC ARENA.