ΝΕΜ: «Ήττα με ψηλά το κεφάλι – Κάποια πράγματα απλά δεν γίνονται» – Δηλώσεις Μάνταλου

Για τη δέκατη ήττα της στο πρωτάθλημα της Elite League Ερρίκος Ντυνάν ενημερώνει με ανάρτησή της σε κοινωνικό δίκτυο η Νεανική Εστία Μεγαρίδος, η οποία ηττήθηκε από τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 94-84. Παρά το αρνητικό αποτέλεσμα, η ΝΕΜ παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

«Η ομάδα μας βρέθηκε αρκετές φορές πίσω στο σκορ με διψήφιες τιμές, πάλεψε μέχρι το φινάλε, αλλά τελικά ηττήθηκε με 94-84. Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου παρέμεινε στη δεύτερη θέση της Elite League Ερρίκος Ντυνάν και πλέον στρέφει την προσοχή της για το παιχνίδι κόντρα στον Πανερυθραϊκό στην NEM BC Arena.

Ο αγώνας

Η ομάδα μας ξεκίνησε αρκετά άσχημα στην άμυνα και δέχτηκε 10 πόντους σε διάστημα δύο λεπτών. Στην επίθεση μας κρατούσε ο Γκάτζιας για το 10-8 στο 3’. Ο Κόροιβος κρατούσε τα ηνία για το 14-10 στο 7’. Με ωραίο καλάθι του Μαλούκου και τρίποντο του Κοκορέλη η φλόγα ισοφάρισε σε 17-17. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-18 για τους γηπεδούχους!

Με πόντους των Αρνόκουρο και Κοκορέλη η ομάδα μας ισοφάρισε σε 23-23. Ο Κόροιβος αντέδρασε και με 8-0 σερί πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα, 31-23 στο 13’. Η φλόγα ήταν αρκετά άστοχη, ο Αλεξάντερ από την άλλη ευστοχούσε με συνέπεια και οι γηπεδούχοι πήραν αέρα 13 πόντων, 36-23. Η ΝΕΜ με τους Γερομιχαλό και Μπράντφορντ να ευστοχούν από μακριά μείωσε στους 7, 36-29. Ο Χρηστάρας το είχε πάρει προσωπικά και με νέους 5 πόντους έκανε το 36-34 με τρία λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Κόροιβο να είναι μπροστά με 2 πόντους, 42-40.

Όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα, έτσι και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κόροιβος μπήκε με ένα επιμέρους 10-2 σερί και έκανε το 52-42 στο 23’. Στην εξίσωση των γηπεδούχων είχε μπει ο Ναυπλιώτης, ο οποίος σημείωσε τρία διαδοχικά τρίποντα και εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 πόντους, 63-46. Στο 30’ το σκορ ήταν 70-54 για τον Κόροιβο, με τη φλόγα να χάνει στο δεκάλεπτο 28-14.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΝΕΜ προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά. Με προσωπικούς πόντους του Μπράντφορντ, η ομάδα μας μείωσε στους 15, 78-64 στο 34’. Η φλόγα δεν τα παράτησε ξανά και με Μπράντφορντ, Γέρο και Ζαραϊδώνη μείωσε στους 8, 85-77 στο 37’. Η διαφορά έπεσε μέχρι και τους 5 πόντους, αλλά η ΝΕΜ έμεινε από δυνάμεις και ηττήθηκε με 94-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 42-40, 70-54, 94-84».