ΝΕΜ – Ερμής Σχηματαρίου 71-73

Την τρίτη διαδοχική της ήττα σημείωσε η Νεανική Εστία Μεγαρίδος που αντιμετώπιζε εντός έδρας τον Ερμή Σχηματαρίου για τη 12η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, σε έναν αγώνα εξ’ αναβολής λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού σε παίκτες του Ερμή.

Ήταν ομολογουμένως ένα δυνατό παιχνίδι με τις δυο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και τον Ερμή Σχηματαρίου να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα μέσα από τα χέρια της ΝΕΜ στα τελευταία 30” του αγώνα και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 71-71. Η Α’ περίοδος βρήκε με έναν πόντο μπροστά στο σκορ τη ΝΕΜ (22-21) και το ημίχρονο έληξε 41-39 υπέρ της. Η Γ’ περίοδος βρήκε τον Ερμή μπροστά με ένα μόλις καλάθι (55-57) με την Δ’ περίοδο να παίζεται μπάσκετ για γερά νεύρα. 30” πριν τη λήξη του αγώνα ο Μηνάς Παπαγιάννης με ψυχραιμία και άψογη κίνηση άφησε τη μπάλα στο καλάθι του Ερμή ισοφαρίζοντας σε 71-71 θέτοντας τη ΝΕΜ σε τροχιά παράτασης, ενδεχομένως.

Στα εναπομείναντα 29,7” ξεκίνησε για την επίθεσή του ο Ερμής όπου με ενέργεια του Ζακ Μπράιαντ, κυριολεκτικά στην εκπνοή του χρόνου της επίθεσης, ο Ερμής πέρασε μπροστά με ένα καλάθι διαφορά κάνοντας το 71-73.