Κυπελλούχος ΕΣΚΑΝΑ 2019 η ΝΕΜ

Η ΝΕΜ κατέκτησε το Κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ 2019 στον τελικό με αντίπαλο τον Πορφύρα με σκορ 69-58.

Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι (ημίχρονο 36-36, στο 30΄ 52-51), με την ΝΕΜ να είναι καλύτερη στα τελευταία λεπτά (πολύ καλός ο Μαλούκος στο τέλος) και να φτάσει τελικά στη νίκη.

Την περσινή σεζόν της ανόδου, η ΝΕΜ του Γιώργου Μάνταλου ηττήθηκε στον τελικό από τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στη Νέα Πέραμο, αλλά τη τρέχουσα σεζόν, αυτή της καταξίωσης, εκτός από την εκπληκτική πορεία που πραγματοποιεί στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, έφτασε στο τρόπαιο στο παιχνίδι που έγινε στο κατάμεστο «Σοφία Μπεφόν», κερδίζοντας τον εξαιρετικό Πορφύρα, ο οποίος προδόθηκε από το μακρινό του σουτ, πετυχαίνοντας μόλις ένα σου εντός παιδιάς στην τέταρτη περίοδο, με τρίποντο του Γιαννόπουλου στο 9’41”, και δεν μπόρεσε να κατακτήσει το τρίτο του τρόπαιο.