Ήττα για τη ΝΕΜ από τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 79-87

79-87 ηττήθηκε η ΝΕΜ εντός έδρας από τον Κόροιβο Αμαλιάδας για τη 19η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν. Με αρχική πεντάδα τους Γερομιχαλό, Πολυτάρχου, Καλλινικίδη, Γεωργαλά και Ζαρκαδούλα η ΝΕΜ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να υπερασπιστεί τόσο την έδρα της, όσο και να συνεχίσει με νίκη απέναντι στον Κόροιβο που ήρθε στα Μέγαρα με καλά αποτελέσματα στο ενεργητικό του.

Οι δυο ομάδες με πολύ καλές άμυνες αλλά και αποτελεσματικές επιθέσεις ήταν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της Α’ περιόδου με τον Κόροιβο να κρατά ένα ισχνό προβάδισμα και το ταμπλό στη λήξη να γράφει 22-23. Στη Β’ περίοδο (42-43) διατηρήθηκε ο ίδιος καλός ρυθμός και για τις δύο ομάδες με καλό και γρήγορο μπάσκετ, καθαρές φάσεις, καλές άμυνες και επιθέσεις με λύσεις. Η εικόνα του παιχνιδιού με τον Κόροιβο που έδειχνε πως έχει τον έλεγχο μεν, αλλά τη ΝΕΜ να καραδοκεί μπαίνοντας μάλιστα μπροστά στο σκορ προς τη λήξη του ημιχρόνου, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να διατηρήσει τη διαφορά, απέδειξε πως παίχτηκε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι με όμορφες φάσεις.

Η Γ’ περίοδος επιφύλαξε εκπλήξεις αφού ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν απαντήσεις τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, η μία για την άλλη, μέχρι τη μέση της περιόδου, όπου η ΝΕΜ με αρκετά λάθη αμυντικά και χαμένα ριμπάουντ έχασε τον έλεγχο και ο Κόροιβος βρέθηκε να προηγείται με 9 πόντους. Σημειωτέον ότι στο παιχνίδι «μπήκαν» αρκετά τα αμυντικά φάουλ με αρκετές βολές και όχι τόσο καθαρές άμυνες με σκέψη. Στα τελευταία τρία λεπτά όμως η ΝΕΜ έκανε την ολική επαναφορά και με ταχύτατες και καθαρές άμυνες πήρε κεφάλι στο σκορ με το ταμπλό να δείχνει 63-61.

Στην Δ’ περίοδο ο Κόροιβος κατάφερε να πάρει μια σχετική διαφορά ασφαλείας στο σκορ, αλλά και πάλι η ΝΕΜ ακολούθησε από κοντά και την ψαλίδισε με 7 συνεχόμενους πόντους του Ντουμπίνσκι. Στο τέλος όμως δεν κατάφερε να απαντήσει στις επιθέσεις της ομάδας της Αμαλιάδας αφού τα σουτ που «πήραν» οι παίκτες της ΝΕΜ δεν είχαν επιτυχή κατάληξη και η άμυνά της δεν απέδωσε με αποτέλεσμα ό,τι δεν κατάφερε ο Κόροιβος σε τρεις περιόδους να το κάνει μετά τα μισά της Δ’ περιόδου με άνεση. Τελικό σκορ του αγώνα 79-87.

Από τη μεριά του ο coach Μάνταλος απέδωσε την ήττα στην κακή άμυνα και εν γένει άσχημη εμφάνιση της ομάδας, αφού όπως δήλωσε χαρακτηριστικά μετά το τέλος του αγώνα «κάναμε ίσως το χειρότερο παιχνίδι μετά από εκείνο της Ελευθερούπολης». «Παίζαμε 3-4 λεπτά άμυνα και γυρνάγαμε» ανέφερε κρίνοντας και τον εαυτό του αναλαμβάνοντας την ευθύνη. Τέλος, το επόμενο παιχνίδι στην Καβάλα το χαρακτήρισε «τελικό» αν θέλει η ομάδα να παραμείνει στην κατηγορία και να προσφέρει τα όσα προσφέρει.