«Φιλική» ήττα με χρήσιμα συμπεράσματα: Τρίτωνας – ΝΕΜ 85-77

Η ΝΕΜ σε ένα ακόμα δυνατό φιλικό προετοιμασίας μακριά από τα Μέγαρα, αντιμετώπισε τον Τρίτωνα, με τη «φλόγα» να γνωρίζει την ήττα με 85-77. Ο Γιώργος Μάνταλος είχε την ευκαιρία να δει την ετοιμότητα των παικτών του απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα που αναμένεται να πρωταγωνιστήσει στην Α2.

Η ΝΕΜ έχει καλή απόδοση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης προσπαθώντας να μείνει κοντά στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν και έφτιαξαν μια σημαντική διαφορά και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 8 πόντων (23-15).

Οι κακές επιθετικές επιλογές και κυρίως τα πολλά λάθη των παικτών της ΝΕΜ έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους να «τρέξουν» ένα σερί 8-0 και να πάνε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με +12 (45-33).

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου η εικόνα της ομάδας μας δεν βελτιώθηκε με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +19 (57-38). Στην συνέχεια η πίεση στην άμυνα, ο έλεγχος των ριμπάουντ και η σωστή κυκλοφορία της μπάλας επέτρεψε στη «φλόγα» να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ένα καλό σερί 10-0 σερί έφερε την φιλική αναμέτρηση στο 57-48 και την ψυχολογία που τόσο έλειπε στο πρώτο ημίχρονο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΝΕΜ έπαιξε ίσως το καλύτερό της μπάσκετ στην αναμέτρηση σε μια προσπάθεια να ροκανίσει τη διαφορά αλλά και να βγάλει στο γήπεδο τα δυνατά της «όπλα». Η διαφορά παρέμενε όμως στους 8 πόντους με τον Τρίτωνα να μην χάνει σε κανέναν σημείο της αναμέτρησης την ψυχραιμία του και με σημαντικά σουτ τριών πόντων να βρίσκει τις λύσεις. Ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου προσπάθησε να κάνει την ολική ανατροπή καθώς έστειλε το παιχνίδι -6 (81-75) αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω.

Ο Γιάννης Μήτσιαλος μίλησε για την προσπάθεια των παικτών του απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες τις κατηγορίας, ενώ στάθηκε και στο επόμενο φιλικό παιχνίδι που ακολουθεί:

«Ο Τρίτωνας είναι μια από τις τρεις καλύτερες ομάδες της Α2. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν όσο καλοί θα θέλαμε, χάσαμε αρκετά ριμπάουντ αλλά νομίζω πως στο δεύτερο ημίχρονο πιέσαμε, τρέξαμε και είχαμε καλύτερη εικόνα. Η δουλειά στις προπονήσεις αρχίζει να αποδίδει, εάν είμασταν λίγο πιο τυχεροί και πιο ψύχραιμοι σε κάποιες συγκεκριμένες φάσεις θα μπορούσαμε να μειώσουμε ακόμα περισσότερο τη διαφορά.

Το Σάββατο έχουμε ακόμα ένα δυνατό φιλικό προετοιμασίας απέναντι στο Ψυχικό, μια ποιοτική ομάδα που θα πρωταγωνιστήσει και την επόμενη χρονιά στην Α2. Θα κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε και θα προσπαθήσουμε να εφαρμόσουμε το πλάνο μας. Έχουμε αρκετά φιλικά παιχνίδια μπροστά μας, αλλά είναι σίγουρα ένα σημαντικό τεστ για εμάς απέναντι σε ακόμα μια δυνατή ομάδα».

Επόμενη φιλική αναμέτρηση το Σάββατο 24/09 (18:00) στη ΝΕΜ BC Arena απέναντι στο Ψυχικό.

Δεκάλεπτα: 23-15, 45-33, 62-50, 85-77