Επιστροφή στις νίκες για τη ΝΕΜ

«Χρόνος για χάσιμο δεν υπάρχει», ανακοίνωνε η Νεανική Εστία Μεγαρίδος μετά από τρεις διαδοχικές ήττες λίγες μέρες πριν τον αγώνα με τη ΦΕΑ, και βγήκε αληθινή, αφού έδειξε το μαχητικό της πρόσωπο και για τη 14η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν πέτυχε ιδιαίτερης ψυχολογικής σημασίας νίκη απέναντι στη ΦΕΑ (Φιλαθλητική Ένωση Αθλοπαιδιών Νέας Φιλαδέλφειας, Νέας Χαλκηδόνας) με 84-75.

Η ΝΕΜ με αρχική πεντάδα Γκάτζια, Παπαγιάννη, Ντουμπίνσκι, Καλλινικίδη και Μότλεϊ, έδειξε στην αρχή ότι γύρευε την καλή εμφάνιση και τη νίκη. Η Α’ περίοδος ανήκε στη ΝΕΜ και στη λήξη το ταμπλό έγραψε 20-15. Στη Β’ περίοδο και ενώ η ΝΕΜ είχε τον έλεγχο του αγώνα, στα τελευταία δύο λεπτά πριν τη λήξη για ημίχρονο, απανωτά λάθη επέτρεψαν στη ΦΕΑ να ροκανίσει διαφορά 19 πόντων μειώνοντας στο 46-35.

Στη Γ΄ περίοδο η ΝΕΜ μπήκε στο παρκέ κάνοντας και πάλι λάθη με τους φιλάθλους στην εξέδρα να καρδιοχτυπούν αφού είδαν τη διαφορά να μειώνεται μέχρι και στους πέντε πόντους. Γρήγορα όμως βρήκε τα πατήματά της και ισορρόπησε το παιχνίδι κάνοντας το 65-53.

Στη Δ΄περίοδο, και παρά την εξέλιξη του τελικού σκορ, ο εκνευρισμός και τα λάθη στις δύο ομάδες περίσσεψαν, με τεχνικές ποινές εκατέρωθεν και τη ΝΕΜ για τα πρώτα 5 λεπτά της περιόδου να έχει πετύχει μόνο 4 πόντους στην επίθεση. Κάπου εκεί όμως πήραν την κατάσταση στα χέρια τους Ζαρκαδούλας και Ντουμπίνσκι οι οποίοι έδειξαν το δρόμο για τη νίκη με τα συνεχόμενα τρίποντά τους. Ο Ζαρκαδούλας 3:20 πριν τη λήξη αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή αφού το πάθος του σε όλο το παιχνίδι, ναι μεν απέδωσε για τη ΝΕΜ με την εξαιρετική του εμφάνιση, αλλά του κόστισε την αποβολή. Επίσης εντυπωσιακός ο Ντουμπίνσκι αφού σε κρίσιμο σημείο «ανέλαβε να βγάλει τα κάστανα απ’ τη φωτιά».

Ο coach Λευτέρης Τσαουσίδης με τη λήξη του αγώνα δήλωσε: «Η ΦΕΑ είναι αξιόλογη και αξιόμαχη ομάδα ανεξαρτήτως της βαθμολογικής της θέσης. Μια ομάδα χαμηλού «μπάτζετ» μεν αλλά παίζοντας καλό μπάσκετ. Σε ένα μεγάλο μέρος του αγώνα ήμασταν αρκετά συγκεντρωμένοι απέναντι στην ιδιόμορφη άμυνα της ΦΕΑ και όποτε χάσαμε τη συγκέντρωσή μας αυτό είχε επιπτώσεις. Ο Πολυτάρχου μάς έδωσε εμπειρία και ψυχραιμία σήμερα χωρίς καν μία προπόνηση. Δεν στεκόμαστε στις ήττες ή νίκες, αλλά κοιτάμε μπροστά. Βεβαίως η ψυχολογία μας έφτιαξε μετά από τη δύσκολη αυτή νίκη, αλλά μπροστά μας έχουμε ακόμα ένα ολόκληρο πρωτάθλημα».

Ο Μιχάλης Πολυτάρχου με τη σειρά του δήλωσε: «Γίνεται μεγάλη προσπάθεια στην ομάδα με στόχους για πρωταθλητισμό που είναι και το ζητούμενό μου. Ο κόσμος αγαπάει την ομάδα, η οποία έχει πολύ ταλέντο και θα προσπαθήσω να κάνω τους συμπαίκτες μου καλύτερους. Ο σκοπός δεν είναι να είσαι καλός παίκτης, αλλά να κάνεις τους συμπαίκτες σου καλύτερους».

Πολύ καλός και ο φίλαθλος κόσμος στην εξέδρα που στήριξε την ομάδα με τον δικό του τρόπο. Κορυφαίος/highlight φίλαθλος – για να δώσουμε και έναν τόνο ανάλαφρο – ο κύριος που φώναξε στον διαιτητή για σφύριγμα που δεν του καλοάρεσε… «είσαι εντελώς κουτοκομείο».