Δεν τα κατάφερε η ΝΕΜ στη Νέα Ερυθραία

Eκτός έδρας ήττα από τον Πανερυθραϊκό ΑΣ σημείωσε η Νεανική Εστία Μεγαρίδος, σήμερα το απόγευμα 25/03 στο κλειστό γήπεδο της Νέας Ερυθραίας, «Στέλιος Καλαϊτζής», για την 24η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν.

Τελικό σκορ του αγώνα 81-70. Η α’ περίοδος βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες με σκορ 19-19. Στο ημίχρονο η ομάδα του Πανερυθραϊκού πήγε στα αποδυτήρια με ένα σχετικά καλό προβάδισμα ψυχολογίας 40-33. Η γ’ περίοδος ανήκε και πάλι στην ομάδα της Νέας Ερυθραίας όπου κατάφερε να διατηρήσει το ισχνό προβάδισμα των 7 πόντων με 57-50.

Ο καλύτερος βαθμός συγκέντρωσης της ομάδας του Πανερυθραϊκού σε συνδυασμό ίσως με το ότι η έδρα τού έδωσε και το προβάδισμα της ψυχολογίας, καθώς και μια σχετική αδυναμία της ΝΕΜ στα ριμπάουντ έφεραν το τελικό 81-70. Ωστόσο πέρα από την ήττα είναι και το γεγονός ότι χάθηκε και η διαφορά των 6 πόντων από την μεταξύ τους πρώτη αναμέτρηση και αν προκύψει περίπτωση ισοβαθμίας οι γηπεδούχοι θα έχουν τον πρώτο λόγο.

Διακριθέντες για τη ΝΕΜ ο Ουάιλι ως MVP με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ακολουθούμενος από τον Ζαρκαδούλα με 14 πόντους.