Βύζας και Άτταλος συνεχίζουν στη Β Φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΔΑ 2015-2016

Ο Βύζας και ο Άτταλος Νέας Περάμου είναι οι μόνες ομάδες από το δήμο Μεγαρέων που προκρίθηκαν στη Β Φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΔΑ. Ο Βύζας κέρδισε εύκολα τον ΠΑΟΚ Μάνδρας με 5-1 (0-2 ο πρώτος αγώνας), ενώ ο Άτταλος κέρδισε 0-2 τον Ηρακλής Ελευσίνας.

Ο Μεγαρικός ηττήθηκε για δεύτερη φορά από την ΑΕ Ζεφυρίου, ενώ η Αργώ είχε δύσκολο έργο με αντίπαλο τον Αστέρα Μαγούλας, ενώ η Νέα Πέραμος αποκλείστηκε από την Ένωση Πανασπροπυργιακού Δόξας.

byzas-paok-mandras-sept2015-2

Ο Βύζας Μεγάρων επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ Μάνδρας με 5-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Το πρώτο παιχνίδι είχε τελειώσει 2-0 για τους Μεγαρείς. Ο αγώνας διεξήχθη στο γήπεδο παραλίας Ασπροπύργου, επειδή γίνονται έργα στο γήπεδο του Βύζαντα.
Γκολ και δοκάρι:
Στο 8’ ο Αλέξης Μαζιώτης με σουτ πέτυχε το 1-0. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Γκιόκας με σούτ ύστερα από φάουλ του Λάσκου έφερε το μάτς στα ίσια 1-1. Στο 45’ ο Βλάχος έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Μπαντζούνας με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στο ν Βύζαντα 2-1.
Στην επανάληψη το δίδυμο Λιούρα-Βαρελά με την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο στο β΄ημίχρονο καθάρισε για τον Βύζαντα Μεγάρων που με γκόλ δικά τους στο 49’ από σέντρα του Κλωνάρη ο Λιούρας πέτυχε το 3-1, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λιούρας έδωσε την ασιστ στον Βαρελά που ανέβασε τον δείκτη του σκόρ στο 4-1. Για να κλείσει το σκόρ στο 57’ ο Λιούρας με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Βαρελά.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 76’ κεφαλιά του Βαρελά από φάουλ του Κλωνάρη η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Καλή η διαιτησία του Αριστείδη Αλιάγα που απέβαλε με κόκκινη κάρτα τον Αλέξη Μαζιώτη 84’.

Βύζας Μεγάρων (προπονητής Κυριάκος Μίχας): Καρνέσης, Αλεβίζος, Δημακάκος, Μπαντζούνας, Βαρδακώστας, Κλωνάρης, Παιδάκης(52’βαρελάς), Μαζιώτης Άκης(58’Μαρινόπουλος), Ζωγράφος(46’Λιούρας), Μαζιώτης Αλέξης, Βλάχος.
ΠΑΟΚ Μάνδρας (προπονητής Βαγγέλης Μπάρδης): Τσέπερης, Πανοηλίας, Χρονόπουλος (64’Πέτρου), Κουβίδης, Γκιόκας, Θεοδωρόπουλος(27’ λόγω τραυματισμού Ευαγγέλου), Κακοσίμος, Μπόνο, Παπακωνσταντίνου, Λάσκος, Ριζάι.

***Παραβρέθηκε σύσσωμο το Δ.Σ του Βύζαντα με επικεφαλής τον Θόδωρο Μιχάλαρο, Αρη Γεωργίου, Δήμο Γολίτσα, ακόμα παραβρέθηκε ο Κλεάνθης Βαρελάς, από την Ενωση ο Κώστας Διολέτης, από τον ΠΑΟΚ ο Τάσος Δούκας, ακόμα ο Δημήτρης Ρήγος, ο πρόεδρος του Κριού Θοδωρής Βάντζος κ.ά..

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΔΑ προκρίθηκε ο Άτταλος Νέας Περάμου, αφού ζευγάρωσε τις νίκες του κόντρα στον Ηρακλή Ελευσίνας, τον οποίο και κατέβαλε αυτήν την φορά με 0-2 (1-0 π.π.). Η ομάδα του Κώστα Λινάρδου έπαιξε έξυπνα, βασιζόμενη στο αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού, φτάνοντας εύκολα στην πρόκριση.

Πρώτη αξιόλογη φάση της συνάντησης στο 7ο λεπτό, όταν ο Μπαγδάτογλου ξέφυγε από την αντίπαλη άμυνα, με τον πορτιέρο των πρασίνων, Φωτιάδη να τον σταματά αντικανονικά εκτός μεγάλης περιοχής, δεχόμενος κίτρινη κάρτα. Ισορροπημένο το πρώτο μισάωρο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχες στον χώρο του κέντρου. Στο 31ο λεπτό φάουλ για τους φιλοξενούμενους με εκτελεστή τον Κατσίκη, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην γωνία του Φωτιάδη, που έκανε κακό υπολογισμό και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.

Μέσα σε δύο λεπτά, μεταξύ 37-39 ο Ηρακλής απείλησε δύο φορές την εστία του Αττάλου, ωστόσο οι προσπάθειες των Μουράτι και Καρκαμπάτση, σταμάτησαν πάνω στον εξαιρετικό στο σημερινό παιχνίδι, Γιάννη Ρόκα. Ενώ όλοι περίμεναν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Βάτσιου για την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τους Κατσίκη και Μπαγδάτογλου να συνεργάζονται άψογα, με τελικό αποδέκτη τον Χωραβάτη που πλάσαρε εύστοχα τον Φωτιάδη, κάνοντας το 0-2. Με το δείκτη του σκορ στο 0-2. όλα είχαν κριθεί πλέον στην Μαγούλα, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν δύο ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Μπαγδάτογλου αρχικά να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ και στη συνέχεια τον Τσορτανίδη να σταματά πάνω στην γραμμή πλασέ του Μπαγδάτογλου. Μοναδική κλασική ευκαιρία των πρασίνων στο δεύτερο ημίχρονο το ανεπανάληπτο τετ α τετ του Μουράτι, ο οποίος από το ύψος του πέναλντι πλάσαρε λίγο άουτ. Με 10 παίχτες αγωνίστηκε για μισή ώρα ο Άτταλος, εξαιτίας αποβολής του Κουτσομύτη στο 61ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση (πρώτη κίτρινη χέρι).

Εξαιρετικό το διαιτητικό τρίο Βάτσιου – Κουρομπίλιας – Κρετσίμου.

Ηρακλής Ελευσίνας (Μιχάλης Κατσάφαρος): Φωτιάδης, Αξιώτης Γ. (45′ Μπόικα), Πέππας, Δρούγος, Μουρούτσος, Τσολερίδης, Μουράτι, Ψιμουλάκης (62′ Κατσανέας Γ.), Καρκαμπάτσης, Κατσάφαρος (45′ Τσορτανίδης), Πλάτανος
Άτταλος Νέας Περάμου (Κώστας Λινάρδος): Ρόκας, Νικολάου, Κουτσομύτης, Στάθης, Γαλανός, Ασλανίδης, Βάσης, Χωραβάτης (57′ Παπαδόπουλος Γ.), Μπαγδάτογλου (75′ Δικράν), Κατσίκης, Απαζίδης (70 Τζελάι)

Με τέρμα που σημείωσε ο Ν. Δανιγγέλης στο 25’ η ΑΕ Ζεφυρίου του Τεό Καζάντζη επικράτησε στη Νέα Πέραμο του Μεγαρικού με 1-0(πρώτος αγώνας 2-0) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Η ΑΕΖ είχε και τρία δοκάρια με τους: Δελή(52’), Ρεφενδάριο(65’) και Χαϊντούτη(72’). Διαιτητής ο Κουντουριώτης. Βοηθοί: Φαρμάκης-Πλάκας.

Μεγαρικός: Στρατούρης, Κουτσουμπής, Χατζόπουλος, Σάλτας, Νότα, Ασπιώτης(46’ Σαμαρτσόγλου), Μωραΐτης, Τόλας, Λούκας, Δέσκος(68’ Ζαφείρης), Γεωργάκης.
ΑΕ Ζεφυρίου: Μανιώτης, Ράγγος, Παναηλίδης, Μηλούλης(46’ Κίσσας), Σούλος, Ιακωβίδης, Ρεφενδάριος, Δελής, Δανιγγέλης Ν.(74’ Χατζηγιάννης), Χαϊντούτης(59’ Δανιγγέλης Γ.), Νταΐ.

Σε ρυθμό προπόνησης ο Αστέρας Μαγούλας επιβλήθηκε και στη Νέα Πέραμο της Αργούς Μεγάρων με 2-0 και με συνολικό σκορ 9-0 πέρασε εύκολα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΔΑ.

Τα γκολ σημείωσαν στην επανάληψη οι Μονέ(54’) και Τούσης(66’ φάουλ).

Εύκολο έργο είχε ο διαιτητής Παπαχρήστος.

Αργώ Μεγάρων: Σκληρός, Μητρόπουλος, Ζαχαριάς, Σακκάς, Στρατούρης, Δάλλας, Καλιπέτσης(70’ Τσούνης), Κουφής, Μπέλσης Π.(79’ Μπέλσης Κ.), Χαμπιλάι(40’ Ζωγράφος), Ζουμπουρλής.
Αστέρας Μαγούλας: Βασιλειάδης, Τζαφέρης, Θεοδωρόπουλος, Τσατίδης, Μπάκας, Πανιτσίδης, Χάντης, Στύλα, Μονέ, Γκίνης, Λίνο(46’ Τούσης).

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΔΑ προκρίθηκε ο περσινό φιναλίστ του θεσμού Ασπρόπυργου καταβάλλοντα και στον επαναληπτικό την κάτοχο Νέα Πέραμο με 3-1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν προς το τέλος του ημιχρόνου με πέναλτι του Τσαούση(39’ χέρι αμυντικού), ωστόσο οι ελπίδες τους για ανατροπή στην επανάληψη «έσβησαν» στο 66’ με την ισοφάριση του Μεϊμαρίδη. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με αυτογκόλ του Λημιάτη στο 80’ και «σφράγισαν» τη νίκη με τον Ατματσίδη(91’).

Καλός ο διαιτητής Χρόνης.

Ένωση Πανασπροπυργιακού Δόξας: Βανδώρος, Τσανιάκας(46’ Τεπετίδης), Φραγκόπουλος, Βάσης, Στεφανίδης(72’ Κυριακίδης), Νάκα,ς Γεωργιάδης(89’ Πετσίτης), Κουσίδης, Μεϊμαρίδης, Καλογρίδης, Ατματσίδης.
Νέα Πέραμος: Κεχαγιάς, Μανώλης, Νάκος(63’ Δραγάσης), Γεωργακόπουλος, Λημνιάτης, Πατσιονίδης(78’ Φωτίου Π.), Γεωργιάδης, Καραγιάννης, Μπριλής, Τσαούσης(78’ Αριστόπουλος), Καμπόλης.

[Πηγή: stoplekto.gr και Topiko24.gr]