Βέροια-Βύζας 1-0 για την 1η Αγωνιστική της Football League

Στην Αγωνιστική της Football League, ο Βύζας δεν τα κατάφερε στην επάνοδό του μετά από 28 χρόνια και ηττήθηκε εκτός έδρας στη Βέροια από την ομώνυμη ομάδα. Πολλοί φίλοι της ομάδας ταξίδεψαν μέχρι τη Βέροια, ωστόσο το γκολ του πρώτου ημιχρόνου έκρινε την αναμέτρηση, παρά την καλύτερη απόδοση της ομάδας στο 2ο ημίχρονο και ορισμένες καλές ευκαιρίες.

Από το footballleaguenews.gr οι φάσεις του αγώνα:
90' Η Βέροια κλείνει τις αλλαγές με τον Σιλιγαρδάκη στη θέση του Καλτσά

76' Ο Μπαργκάν αποχώρησε τραυματίας, ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης έβαλε στη θέση τον Λαναρή

73' Ο Φαρινόλα αφήνει τη θέση του στον Τάντιτς

* Ο Βύζας προσπαθεί να αντιδράσει και σταδιακά κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, έχει πέσει ο ρυθμός της Βέροιας

67' Κόρνερ με τον Στρατάκη για τον Βύζα, άστοχη έξοδος από τον Κοτταρίδη και νέο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους που πέρασε ανεκμετάλλευτο

63' Πρώτη αλλαγή για τον Βύζα, τη θέση του Αρκουμάνη, πήρε ο Ρεβύθης
46' Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου

44' Σουτ του Φαρινόλα έδιωξε σε κόρνερ ο Μιχελής

40' Γκολ! Ο Φαρινόλα προσπάθησε να πλασάρει, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Κάντι και αυτός με άψογο τελείωμα έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Βύζαντα

* Με διπλή ζώνη άμυνας ο Βύζας προσπαθεί να κρατήσει μακριά από την εστία του Μιχελή τους επιθετικούς της Βέροιας

34' Σουτ του Γεωργιάδη, ο Μιχελής και πάλι είπε όχι

30' Ο Μιχελής απέκρουσε πλασέ του Κάντι

20' Δοκάρι για τη Βέροια, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λανγκλέ και πλάσε του Βεργώνη

* Σημειώνεται πως ο Βύζας Μεγάρων δεν έχει ήττα στους τελευταίους 14 επίσημους αγώνες που έχει δώσει
* Καλύτερη στο πρώτο τέταρτο η Βέροια, έχει μπει δυνατά και προσπαθεί να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους
5' Τετ α τετ ο Φαρινόλα για τη Βέροια, μπλόκαρε ο Μιχελής
1' Εναρξη του πρώτου μέρους

Οι συνθέσεις:
Βέροια (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Κοτταρίδης, Τζημογιάννης, Μπάρμπας, Καλτσάς, Μπαργκάν, Λανγκλέ, Φαρινόλα, Κάντι, Καλογέρης, Βεργώνης, Γεωργιάδης.

Βύζας Μεγάρων (Ηλίας Φυντάνης): Μιχελής, Μπέριος, Γκούμας, Αρκουμάνης, Στρατάκης, Λίτσης, Σανόκο, Μωυσιάδης, Ουαταρά, Πλάτανος, Χριστοφιλέας.

Ημερομηνία διεξαγωγής: 30 Οκτωβρίου 2011
Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Βέροιας
Ώρα έναρξης: 15:00
Διαιτητής: Τοπούζης (Θράκης) Βοηθοί: Μ. Χαρίσης (Θράκης), Παρασκευούδης (Δράμας) 4ος διαιτητής: Σημαιάκης (Χαλκιδικής)

πηγή: byzas.blogspot.com