Νίκη του Μεγαρικού στο ντέρμπι κορυφής με τον Σκορπιό Φυλής

Σε ένα ντέρμπι κορυφής αντιμετώπισε το Σάββατο 18 Ιανουαρίου ο Μεγαρικός τον Σκορπιό Φυλής, στο Δημοτικό Γήπεδο Νέας Περάμου στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Β’ κατηγορίας ΕΠΣΔΑ. Ο Μεγαρικός επικράτησε του Σκορπιού με 3 – 2 και ανέβηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Δείτε αποσπάσματα του αγώνα στο παραπάνω βίντεο.

Διαβάστε το δελτίο τύπου του Μεγαρικού:

Σε ένα γεμάτο από κόσμο γήπεδο της Νέας Περάμου, πραγματοποιήθηκε το ντέρμπι κορυφής της Β’ Κατηγορίας ανάμεσα στην ομάδα του Μεγαρικού και τον Σκορπιό Φυλής, με την ομάδα μας να παίρνει σπουδαία νίκη με 3-2 και να αποκτά τον πρώτο λόγο για την άνοδο στην Α΄ κατηγορία.

Ένας πολύ καλός αγωνιστικά αγώνας όπου και οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν την θέση τους στον βαθμολογικό πίνακα προσέφεραν εξαιρετικό θέαμα στο κοινό με φάσεις και γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα έληξε στα ίσα όπου μόλις στο 9′ άνοιξε ο Μεγαρικός το σκορ με τον Σερταρίδη, για να ισοφαρίσει ο Σκορπιός με τον Ντόκα στο 27′. Πολλές και οι χαμένες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου από την πλευρά του Μεγαρικού για καθαρό γκολ.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μεγαρικός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σερταρίδη, με τον ίδιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση, που όμως απέκρουσε ο γκολκίπερ Αλεξόπουλος.

Η αλλαγή του μικρού Λιακόπουλου, στο 81′ έδωσε την ανάσα σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα που με εξαιρετική πάσα του στον επίσης νεοεισερχόμενο Κουφή Γ. Π. έκανε το 2-1. Στο 85′ ο Στεφανίδης έδωσε την οριστική λύση στην νίκη κάνοντας το 3-1. Ο Σκορπιός κατάφερε να μειώσει 3-2 στο 89′ με γκολ του Κίτσα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΜΕΓΑΡΙΚΟΣ: Ανδρέου, Ελέζι (66’ Λιακόπουλος), Χριστοδουλίδης, Μαυρίδης, Πατσιονίδης, Βασιλειάδης, Στεφανίδης, Μητρόπουλος (88’ Στέφα), Σερταρίδης, Κουφής Γ. (75’ Στύλα), Σακόβ (78’ Κουφής Γ.).

ΣΚΟΡΠΙΟΣ: Αλεξόπουλος, Πασσαδάκης, Σκαμαντζούρας (89’ Μπελάλης), Γκιώκας, Αντωνόπουλος, Μπήκας, Ντόκα, Μαυρίδης (80’Κάσσος), Λώλος, Παγώνης, Γκούμας (71’ Κίτσας).