ΝΕΜ: «Ταβάνι της ο ουρανός» – Δηλώσεις Μάνταλου, Καλλινικίδη [βίντεο]

Σίγουρη η συμμετοχή της πλέον στα play off της κατηγορίας

Η «φλόγα» το έκανε ξανά. Παρόλο που βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (-12 στο 28′) με αυταπάρνηση και καρδιά κέρδισε τον Πανερυθραϊκό με 74-70 και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, όπως αναφέρει σχετική ανακοίνωση της ομάδας. Παράλληλα με τη χθεσινή της νίκη, κλείδωσε την παρουσία της στα play off της κατηγορίας.

Δηλώσεις του coach Μάνταλου

Δηλώσεις του Άκη Καλλινικίδη

Ο αγώνας

Πάρα πολύ καλός ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να είναι αρκτετά εύστοχες. Μετά από τρία λεπτά στο παιχνίδι το σκορ ήταν 7-7. O Πανερυθραϊκός ήταν πιο συγκεντρωμένος και με συνέπεια στο επιθετικό ριμπάουντ προηγήθηκε με 13-9 στο 7’. Με σόου του Μπράντφορντ που είχε φτάσει στους 12 πόντους, η ΝΕΜ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο συν ένα, 16-15.

Με δύο βολές του Μπράντφορντ, τέσσερις πόντους του Κοκορέλη κι ένα τρίποντο του Γκάτζια, η ΝΕΜ πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στον αγώνα, 25-17. Ο Κοκορέλης βρήκε ρυθμό και με νέο τρίποντο έκανε το 28-20, 6.30’ για το τέλος του ημιχρόνου. O Πανερυθραϊκός αντέδρασε. Με Τσουργιάννη και Σαμοντούροφ, έτρεξε ένα επιμέρους 7-0 και μείωσε στον πόντο, 28-27. Η ΝΕΜ με ένα 5-0 σερί έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο συν 6, 33-27.

Με 5-0 σερί μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανερυθραϊκός και μείωσε στο πόντο, 33-32. Ο Τσρνιτς μπήκε στην εξίσωση και η ομάδα των βορείων προαστίων προσπέρασε στο σκορ, 42-41.Ο Κουρουπάκης δεν είχε αντίπαλο στο ζωγραφιστό, ήταν αρκετά εύστοχος από την γραμμή των βολών και η ομάδα του Χουχουλή έκανε το 48-43. Το σερί μεγάλωνε για τους «κόκκινους» που εκτόξευσαν την διαφορά στους 12, 55-43. Με τον Τσόχλα να βάζει 5 πόντους και τον Μπράντφορντ μία βολή, η φλόγα μείωσε στους 6, 55-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την φλόγα να επιστρέφει και να περνά στο σκορ με 63-60, με μπροστάρη τον Γερομιχαλό. Ο Πανερυθραϊκός δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με τους Νικολαΐδη και Μπρούερ να σκοράρουν για τρεις, προηγήθηκε λίγο πριν το τέλος με 68-67. Ο Κοκορέλης όμως, με ένα τεράστιο επιθετικό ριμπάουντ και μεγάλο ριμπάουντ έδωσε στη ΝΕΜ το προβάδισμα, το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος παίρνοντας τη νίκη με 74-70.

Δεκάλεπτα: 16-15, 33-27, 49-55, 74-70

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 25 (3), Μαλούκος, Γκάτζιας 5 (1), Ζαραϊδώνης, Τσόχλας 8 (2), Κοκορέλης 13 (2), Καλλινικίδης, Αρνόκουρος 6, Γερομιχαλός 17 (2).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Τσρνιτς 13 (3), Νικολαΐδης 3 (1), Καλλιανιώτης 3 (1), Κουφόπουλος 9 (1), Ιωαννίδης, Τσουργιάννης 2, Μπρούερ 13 (1), Μπαζίνας, Σαμοντούροβ 5 (1), Κουρουπάκης 17, Αθηναίου 5 (1).