ΝΕΜ: Ήττα στις λεπτομέρειες από τον Έσπερο Λαμίας με 80-71 [video]

Την δεύτερη ήττα σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες γνώρισε η «φλόγα», η οποία έχασε από τον Έσπερο Λαμίας με 80-71.

Το παιχνίδι είχε από νωρίς υψηλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Η ΝΕΜ ήταν εξ αρχής πίσω στο σκορ με μικρές διαφορές, τις οποίες κάλυπτε ανά τακτά χρονικά διαστήματα, χωρίς, όμως, να μπορέσει ποτέ στο α’ δεκάλεπτο να πάρει κεφάλι στο σκορ. Κάτι, το οποίο βέβαια πέτυχε στη συνέχεια, με τους παίκτες του Γιώργου Μάνταλου να παίρνουν διαφορά 4 πόντων (27-31) με ένα τρίποντο του Γερομιχαλού και ενώ η ομάδα έτρεχε σερί 3-10. Οι δύο ομάδες στήριζαν το πλάνο τους στις επιθέσεις τους και κόντραραν στα ίσα η μία την άλλη, εξ ου και το 45-40 του ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο η ΝΕΜ βρέθηκε να είναι πίσω ακόμα και με -7 (49-42), όμως ένα νέο σερί 9-2 ισορρόπησε το παιχνίδι για την «φλόγα», η οποία έδειχνε πως δεν ήθελε να φύγει ξανά με άδεια τα χέρια ως φιλοξενούμενη. Η διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου παρέμεινε στο -5 (65-60), με το σύνολο του Γιώργου Μάνταλου να παλεύει για την ανατροπή. Μία ανατροπή που δεν ήρθε, με τους παίκτες της ομάδας να δυσκολεύονται να βρουν στόχο με το χαμηλό 35,7% ευστοχίας να αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Το τελικό 80-71 πληγώνει την ΝΕΜ, η οποία έχει πλέον ρεκόρ 2-2 στην βαθμολογία της Elite League και στρέφει άμεσα το βλέμμα της για τον εντός έδρας αγώνα με την Ελευθερούπολη την προσεχή Κυριακή (29/10).

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της ομάδας, Γιώργος Μάνταλος, δήλωσε:
«Είχαμε ενέργεια αλλά μας έλλειψε το καθαρό μυαλό στις κρίσιμες φάσεις! Χάσαμε σε πολύ σημαντικά σημεία του αγώνα κάποια lay up εντελώς μόνοι μας και σε τόσο κλειστά παιχνίδια αυτό στοιχίζει!
Κρατάμε τα θετικά και συνεχίζουμε να δουλεύουμε για το καλύτερο δυνατόν! Συγχαρητήρια στον Έσπερο για την δίκαιη νίκη του και την εκπληκτική φιλοξενία που θα ανταποδώσουμε στον δεύτερο γύρο!